Her aileye bir danışmanı geliyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan yeni paket kapsamında her kese bir aile hekimi gibi danışman getirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda birçok gence yeni isdihdam sağlanacak. Aile danışmanlığı mesleği için milyonlarca gence iş kapısı açılacak. Aile destek projesinin yeniden düzenlenmesiyle danışman ihtiyacı doğacak. Aile danışmanları hakkında son açıklamayı da Aile Bakanı Ayşenur İslam yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, revize edilen destek projesini anlattı: Bu proje kapsamında aile hekimi gibi, her ailenin, danışmanı olacak. Danışmanlar düzenli olarak aileleri izleyecek, bir evde sorun hissedildiğinde, tespit edilip çözüm arayışı bulunacak.

Aile hekimi gibi, her ailenin, danışmanı olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın revize edip kapsamını genişlettiği Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) hayata geçirilecek. Bu kapsamda her ailenin “danışman”ı gibi çalışacak bir sosyal hizmet görevlisi olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam CNN Türk’te katıldığı programda projenin detaylarını şöyle anlattı: Her aileye bir danışmanı geliyor

– 500 Aileye Bir Uzman: Aile hekimi gibi, her ailenin, ‘danışman’ı gibi çalışacak bir sosyal hizmet görevlisi olacak. 500 aileye bir uzman. Risk haritaları oluşturduk. Bakanlığımızın elinde 3,2 milyon ailemizin bilgisi var.

– Dört Pilot Bölge: 2018 yılına dek programın tamamlanması hedefleniyor. Proje öncelikle pilot illerde uygulamaya geçecek. Sakarya, Kırıkkale, Rize ve Ankara Altındağ pilot iller seçildi. Bu iller farklı parametreler nedeniyle seçildi.

– GPS’ten Takip Edilecek: Sosyal hizmet elemanlarımız risk haritası tamamlanınca sahaya inecek ve aile ziyaretleri başlayacak. Riskli gruptaki aileler rutin olarak ziyaret edilecek. Sosyal hizmet görevlileri mobil çalışacak, yani bir bürosu olmayacak. Elinde bulunan laptopun içinde bir GPS cihazı olacak. merkezden nereye gittikler takip edilecek. Böylece denetimi de güvenliği de sağlanmış olacak. Gittiği ailelerle ilgili  online olarak rapor vermek zorunda olacak. Mutlaka o sahayı gezip, evdeki sorun tespit edilecek.

– Çözüm Bulunacak: Şiddet ve istismar olan aileler, yoksulluk nedeniyle okutulmayan çocuğu bulunan aileler, küçük yaşta evlendirilmiş çocuk var, bakımsız engelli, bakımsız yaşlı olanlar daha yakından takip edilecek. Şiddet olan aileler sebebine göre çözümlenmesi çalışılacak. Gerekirse rehabilitasyon sürecine gidilecek. Bütün parametrelerin teker teker değerlendirilmesi gerekiyor.

– Kurumlara Yönlendirilecek: Gerekli incelemelere göre tespitler yapıldıktan sonra yönlendirmeler başlayacak. Şiddet gören kadını ya da çocuğu o evde tutmak riskliyse, oradan alınıp, kadın konukevlerine yönlendirilecek. Haklarının korunması için bir dava açılması gerekiyorsa hemen baroyla irtibata geçilecek ve hukuki işlem düzenlenecek. Okuldan alınan bir çocuk varsa hemen il milli eğitim müdürlüğü ile irtibata geçilecek ve çocuğun bir okula kaydının yapılması sağlanacak.

– 5 Bin Uzman: İçişleri, emniyet ile jandarmayla birlikte çalışacağız. Şu anda 2 bin 500 kadar sosyal hizmet görevlimiz var. Hepsi üniversite mezunu ve sınavla alındılar. Yeni alacaklarımız da sosyolog, psikolog, PDR’ci, sosyal hizmet uzmanı olacak. İlk etapta 5 bin kişiye ihtiyacımız var.


Bir önceki yazımız olan <Emeklilerin zamlı Temmuz maaşları< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*