HTC One S Modeli Özellikleri ve Fiyatları İnceleme

HTC One S Modeli Özellikleri ve Fiyatları İnceleme

HTC One S Modeli Özellikleri ve Fiyatları İnceleme

HTC One S Modeli Özellikleri ve Fiyatları İnceleme

HTC 2012 yılına One adını verdiği Android akıllı telefon serisiyle hızlı bir giriş yaptı. Barselona’da tanıtılan ve ön inceleme fırsatını bulduğumuz bu cihazların her biri kullanıcılara arayüzden çok işlevlere odaklanmış bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Bununla birlikte HTC’nin donanım bileşenleri açısından da bu telefonlarda cömert davrandığını söyleyebiliriz. Üç telefon barındıran bu serinin en büyük silahı olan One X’te dört çekirdekli işlemci, 4.8 inç’lik 720p ekran yer alırken, giriş seviyesi olarak nitelendirilen One V’de ise 3.5 inç ekran, 1 GHz’lik işlemci, 5 megapiksel kamera gibi aslında giriş seviyesi telefondan çok daha üst seviyede sayılabilecek bileşenler yer alıyor.

One X ve V’nin ortasındaysa One S yer alıyor. Teknik özelliklerine baktığımızda 2011 yılının süper telefonlarına eşdeğer nitelikler taşıdığını gördüğümüz One S ile HTC orta üst kullanıcı sınıfına güçlü bir seçenek sunmayı, One X’e yatırım yapmak istemeyenlerin aklını en azından bu modelle çelmeyi planlıyor. HTC One S kendisi için biçilen bu misyonu yerine getirmekte ne kadar başarılı olacak? Yazının devamında yer alan detaylı HTC One S incelemesinde bu sorunun cevabını arayacağız.

Video: HTC One S İncelemesi

HTC One S, Tayvanlı şirketin şu ana kadar ürettiği en ince Android telefonu unvanını elinde bulunduruyor. 130.9 x 65 x 7.8 mm.’lik boyutlara ve 119.5 gr. ağırlığa olan bu telefon ince, dar ve nispeten uzun tasarımıyla elde rahatlıkla tutuluyor ve düzgün biçimde kullanılıyor. HTC, One X’in daha hafif olması için polikarbondan yapılmış bir kasa kullanmıştı, One S’te ise kullanıcıları tek kalıp metal kasa karşılıyor.

Siyah ve metalik yeşil gibi iki farklı renk seçeneğiyle sunulan bu cihazın arkasında yer alan kamerayı renk seçeneğine göre kırmızı veya mavi halka çevreliyor.  Bu halkanın boyasında ufak tefek kalkmalar gözlemlediğimizi belirtmeden geçmeyelim. Kameranın hemen üstüne gelecek şekilde konumlanmış çentiğe tırnağınızı sokup plakayı yukarı çektiğinizde karşınıza HTC One S’in microSIM kart yuvası çıkıyor. Halkanın devamı olacak şekilde burada yer alan plakanın da kırmızı veya mavi renkle karşımıza çıktığı görülüyor. Burada veya başka herhangi bir yerde microSD kart yuvası yok. HTC, kullanıcılara 16 GB’lık dahili belleğin ve iki yıl boyunca ücretsiz olarak sunduğu Dropbox alanının yeterli olduğunu düşünüyor.

HTC One S’in önünde 4.3 inç, 540 x 960 çözünürlüklü Super AMOLED kapasitif dokunmatik ekran yer alıyor. One X’in yüksek çözünürlüklü ekranını ve Sony Xperia S’te aynı boyutta sunulan 720p çözünürlüklü ekranı gördükten sonra qHD çözünürlüğe biraz burun kıvırma durumu oluşuyor. Yine de, ekranın parlak görüntüler, canlı renkler ürettiğini söyleyebiliriz. Çevresel ışık sensörü sayesinde ekran parlaklığı otomatik olarak ayarlanıyor, böylelikle güneş ışığı altında da telefonu rahatlıkla kullanılabiliyor. Ekranın görüş açısı da oldukça iyi. Telefonu iyice yan çevirip ekrana baktığınızda bile üzerindeki nesneleri seçmek, üstelik bunu renkte herhangi bir değişim görmeden gerçekleştirmek mümkün.

Google, Ice Cream Sandwich ile birlikte ekran üstü navigasyon kontrollerini mümkün kıldı kılmasına, ancak HTC One cihazlarında fiziksel tuşlara yer vermeye devam ediyor. One S’te de ekranın altında ortalanmış şekilde üç adet arkadan aydınlatmalı kapasitif dokunmatik tuş yer alıyor. Bu tuşlar soldan sağa sırasıyla geri, ana ekran ve çoklu görev arayüzünü açma işlevlerini görüyor. Ekranın üstünde yer alan HTC logosu ile birlikte ön yüzün hemen hemen tamamını kaplayan Corning Gorilla Cam bölüm sonlanıyor. Daha üste çıktığımızda HTC’nin özel delme yöntemiyle açtığı telefon hoparlör ızgarasını görüyoruz. Izgaranın arkasına bir LED durum lambası yerleştirilmiş. Bu lamba telefonun şarj olması, vb. durumları haber veriyor. Izgaranın sağına 1.3 megapiksel ön kamera yerleştirilmiş.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Ice Cream Sandwich ile birlikte ekran üstü navigasyon kontrolleri mümkün kılınsa da, HTC ekranda kendisine daha fazla yer açmak için fiziksel kapasitif tuşlara navigasyon işlevini yüklemeye devam etmeyi uygun görmüş. Bu durum çeşitli uygulamalarda üç nokta üst üste şeklindeki bir ikonla temsil edilen menü tuşunun gereksiz yere ekranın altına yerleştirilen çubuğu tek başına işgal etmesine neden olabiliyor. Ekranın altında, sağda yer alan kapasitif dokunmatik tuşa dokunulduğunda çoklu işlev ekranı karşımıza çıkıyor. HTC bu arayüzün tasarımını yeniden düzenlemiş ve Ice Cream Sandwich’in standart görünümü yerine Windows Vista’dan bildiğimiz üç boyutlu kart yapısını kullanıyor. Bu ekranda herhangi bir uygulama kartını ekranın üst bölümüne doğru sürüklediğinizde arkada asılı duran veya çalışan bu uygulamayı kapatmış oluyorsunuz.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ