İETT’de İşten Ayrılana Tazminat Cezası

İETT’de İşten Ayrılana Tazminat Cezası

TC. Devlet Demiryolları, yayımladığı ilanda açık bulunan kadroları için eleman alınacağını duyurdu. TCDD İşçi statüsündeki personelihtiyacınıkarşılamak üzere, yapılan planlamalarda sonra ilana çıkıp, komisyon oluşturarak süreci tamamlamaktadır. TCDD belirtilen kadrolarda işe başlayan adaylara en az 6 aylık eğitim programı uygulamaktadır. Ancak tüm bu süreçler sonrasında işe başlayan kişiler, başka bir kamu görevini kazandığında yeni görevlerine geçiş yapabiliyorlar. Bu halde kurum zor durumda kalarak yeniden ilana çıkmakta ve yeniden personel aramaktadır. Bu sorunu aşabilmek için, kurum askeriokullardaolduğu gibi işten ayrılan kişiden tazminat istemeye karar verdi.

TCDDyeniişçi alım ilanını yayımladı.

Yayımlanan ilandaki dikkat çekici husus tazminat alınmasıyla ilgiliydi… İşe başlayan adaylardan 7 yıl içerisinde işten ayrılanlara tazminat cezası uygulanacak.

Devlet Demiryolları, atanan işçi personelin bir süre sonra işi bırakarak başka bir kamu görevine geçmesi nedeniyle, tedbir aldı. Hali hazırdaki uygulamada işçi olarak atananlar, KPSS ile bir memur veya sözleşmeli pozisyona atanmaya hakkazandığında, işçilik görevini bırakıp yeni görevine geçebilmektedir. Bu durum, hizmet ihtiyacını karşılamak için çıkılan ilan masraflarını, yapılan hazırlıkları, oluşturulan komisyonları, yerleşen adaylara verilen eğitimleri heba etmektedir. TCDD bu sorunu aşabilmek amacıyla, işe başlayan adaylarla,7yıl boyunca işi bırakamayacağı yönünde, sözleşme imzalayacağını belirtmiştir.

İlan metninde yer alan duyuru şu şekildedir:

9-Ataması yapılıp, işe başlayan adaylar, 7 yıl içerisinde 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin II inci fıkrasına göre veya kendi isteğiyle ayrıldıklarında, eğitim, kurs ve staj programları süresince aldıkları ücretlerin ve meslekleri hakkında işveren tarafından verilen eğitim, kurs ve staj programlarına ait sürelerin günün, geçerli şartlara göre hesap edilecek maliyetinin ½ si tutarında Kuruluşumuza tazminat ödeyecektir.
Yayımlanan TCDD ilanlarını görmek için tıklayınız.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ibrahim dedi ki:

    iettye nasıl başvurulur

BİR YORUM YAZ