İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Sabıka kaydı olarak bilinen adli sicil belgesi okul kayıtlarında, vize işlemlerinde ve en çok da işe girişlerde istenene resmi bir evraktır. Adliyelerde ve kaymakamlıklarda sabıka kaydı almak her gün yüzlerce kişi sıraya giriyor. Bu kadar çok kullanılan bir evrakın online olarak alınması mümkün değil mi?

Vatandaşlar TC Kimlik numaraları ve güvenlik bilgilerini girerek E-devlet üzerinden, adliyeye gitmeden sabıka kaydını alamaz mı? İnternetten sabıka kaydı alınıyor mu? Sabıka kaydı nereden alınır, sorusu çok sık karşımıza çıkıyor. Online işlemlerin çok yaygınlaştığı günümüzde sabıka kaydı da internetten alınabilir mi?

Birçok işlemin e-devlet şifresi ile yapıldığı günümüzde kaydını da internetten alınacağını düşünüyoruz. Ancak sabıka kaydı henüz internetten alınamıyor. Çünkü bu durumda kişinin sabıka kaydına bir başkasının kolayca erişebilmesi mümkün olabilir. İşte bu nedenle güvenlik nedeniyle sabıka kaydı sadece devlet binalarına ilgili kişinin bizzat başvurusu sonucunda veriliyor. Şu an uygulanan mevcut sistemde adli sicil bilgilerini sorgulama yetkisi; mahkemelerde, hakim, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Askeri Savcılıkta bulunuyor.

internetten-sabika-kaydi-nasil-alinir-1

 

Bazı kurumlar Adalet Bakanlığının onayıyla sistemden sorgulama yapabiliyorlar. Ancak vatandaşların sabıka kaydı için adliyeye giderek adli sicil belgelerini bizzat almaları gerekiyor. Öte yandan, adli sicil bilgilerinin internet üzerinden sorgulanmasıyla ilgili teknik altyapı çalışmaları devam ediyor. Online adli sicil kaydı sorgulama yapılmaya başlamasıyla hem adliye çalışanları hem de vatandaşlar iş ve zaman kaybından kurtulacak. Bazı sitelerde İnternetten Sabıka Kaydı almak için E-Devlet linkine yönlendiriliyor.  E-devlet şifrenizle giriş yaparak sabıka kaydınızı alabilirsiniz.

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?   


Bir önceki yazımız olan 13 Nisan ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıklayın! başlıklı makalemizde 13 Nisan ehliyet sınavı sonuçları, 13 Nisan MTSAS sonuçları ve 2013 Ehliyet sınav tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Maria Papushoi dedi ki:

    İliyet almak icın sabıka kaydı almam lazım E – Gmaıl maria19781949@gmaıl.kom

  2. Maria Papushoi dedi ki:

    Ben yabancıyım ama İstanbul’da beş sene yaşiyoru ve eliet almak istiyorum fakat benden sabıka kaıdı istediler nasil alabilirim

BİR YORUM YAZ