İntibak İçin itiraz Dilekçesi Örneği

İntibak İçin itiraz Dilekçesi Örneği

İntibak İçin itiraz Dilekçesi Örneği

Aylardır intibak zammı bekleyen bazı emekliler hayal kırıklığına uğradı. Çünkü hesaplarına baktıklarında intibak farkı göremediler. İntibak zammı alacağını düşündüğü halde, hesaplarında fark göremeyen emekliler ne yapmalıdır?

2 milyon SSK emeklisi aylardır intibak zamları ile ilgili haberleri dinleyerek, zam farklarını alacakları günü beklediler. Ancak dün Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internetten duyurduğu maaşlar ve intibak zamları sisteminde, bazı emeklilerin fark alacaklar listesinde isimleri yoktu. İnternetten intibak zammını öğrenmek isteyen binlerce emekli ‘intibak farkınız bulunmamaktadır’ yazısı ile karşılaşarak hayal kırıklığına uğradı. Kanunda belirtilen tüm şartları taşıdığı halde intibak zammı alamadığı bildirilen emeklilerin itiraz hakkı bulunuyor. Bu emekliler yeniden hesap yapılması için SGK’ya dilekçe vererek itiraz haklarını kullanmalıdır.

SGK’YA Yazılı Başvurun

Daha önceleri yayımlanan tablolara dayanarak intibak zammı alacağını öğrendiği halde listede yer almayanlarla, intibak zammını az bulanlar, ya da 2000 yılından önce emekli olmuş işçi emeklisi olmanıza rağmen hiç intibak zammınız çıkmayanlarda hesaplamanızın yeniden yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda olan emekliler en yakın SGK’ya dilekçe ile başvurarak yeniden hesaplama taleplerini yetkililere yazılı iletmeleri gerekmektedir. SGK görevlileri dilekçeleri alarak işleme başlatmakla görevlidir. İnceleme sonunda da itiraz eden emekliye yazılı olarak cevap vermeleri gerekiyor.

Dilekçenizi Almayanı Bildirin

Bazı emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek, yazılı başvuru yapmasına rağmen, işleminin yapılmadığından şikayet ediyor. Bu durumla karşılaşırsanız dilekçenizi almayan ve işleme koymayan görevlileri yetkili mercilere bildirin.

Zamlar Yatacak

İntibak zamları hesaplanan 2 milyona yakın işçi emeklisi, 10 gün sonra alacakları maaşları ile beraber zamlarını da alacaklar.

Ayrıca enflasyon zammı da maaşlara ilave edilecek. Böylece 2000 yılından önce emekli olmuş işçi emeklileri, çifte zam alacak. Bunun dışındaki Bağ-Kur, memur ve Emekli Sandığı emeklileri ise yine zamlı maaş alacak. SSK ve Bağ-Kur’lular enflasyon zammı, memur ve Emekli Sandığı emeklileri ise zam ve enflasyon farkı alacak.

Prim günleri baz alınarak hazırlanan intibak zammı tablolarında  belirtilen fark ile size yatırılacak farkı karşılaştırarak, bir hata olup olmadığını kontrol ederek şikayetinizi oluşturun.

0312 207 80 00 numaralı telefondan Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaşabilirsiniz. Çalışma Bakanlığı’nın çağrı merkezinin numarası ise 170.

İntibak İtiraz Dilekçesi Örneği

 


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ