İş Güvenliği uzmanı olma şartları değişti

İş Güvenliği uzmanı olma şartları değişti

is-sagligi-guvenligi-uzmani-sertifikasiÜlkemizde iş kazalarının çok fazla olması ve Avrupa birliği kriterlerine göre işyerlerinde kademeli olarak İş Güvenliği uzmanı ve  işyeri hemşiresi çalıştırılması şartı getirildi. Bu nedenle bu yeni iş koluna olan ilgi arttı. Aranan şartları taşıyan kişiler eğitim alarak sertifika sahibi oldular. Son yılların popüler iş kolları arasında sayılan “İş Güvenliği uzmanı” olabilmek için arana şartlarda değişikliğe gidildi. İş Güvenliği uzmanı olmak için kapsam genişletildi.

Meclis Genel Kurulu, yapılan değerlendirmeler sonucunda kimlerin iş güvenliği uzmanı olabileceğini düzenleyen maddeyi değiştirdi.

İş Güvenliği uzmanı olabilmek için hangi şartları taşımak gerekiyor.

Mevcut düzenlemeye göre sadece mühendis, mimar veya teknik eleman unvanına sahip olan teknik öğretmen, fizikçi, kimyager gibi meslek dallarındakiler iş güvenliği uzmanı olabiliyordu.

Meclis Genel Kurulu vapılan değişikliğe göre mevcut unvanlara ek olarak, Çalışma Bakanlığı ve SGK müfettişlerinin, Mimarlık Fakültesini bitiren herkesin, Biyologların iş güvenliği uzmanı olmasını sağlayan düzenlemeyi kabul etti.

Yeni Kabul Edilen Önerge Metni 

MADDE 101- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı.

s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,”

ESKİ KANUN METNİ

Madde 3 – (*)

(1) Bu Kanunun uygulanmasında;

f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,

s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. sinan sağdıc dedi ki:

  formen

 2. ufuk dedi ki:

  merhaba çalıştığım şirketlerde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldım. karşılığında belge verdiler. ön lisans otomotiv bölümü mezunuyum bende iş güvenliği uzmanı olmak istiyorum bu şartlarda ne yapmam lazım. teşekkür ederim.

 3. atilla dedi ki:

  bu nasıl iş üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programını bitirecen ve kendi mesleğinde teknik eleman olucan,
  kendi mesleğini yapabilmek için bir de üstüne kıytırıktan sertifika alıcan
  meslekle hiç alakası olmayan adam da aynı sertifikayla senin mesleğini yapabilecek
  yazıklar olsun.

 4. yok dedi ki:

  çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri mezunuyum . benim gördüğüm bütün dersleri sertifika programında anlatıyorlar ama ben iş güvenliği uzmanı olamıyorum .. yazıklar olsun …

 5. DENİZ_34 dedi ki:

  ÇALİŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI DA BAŞVURU YAPABİLMELİ BÜTÜN DERSLERİ BİZ GÖRÜYORUZ BÜYÜK HAKSIZLIKTIR BU.BAŞVURU ŞARTLARI DEĞİŞTİRİLMELİ …

 6. Sadullah dedi ki:

  Calisma Ekonomisi mezunuyum basvuramiyorum ulan bu sertifikayi mezun oldugum gibi almam lazim butun konulari ders olarak aldim zaten hey gidi ulkem bir trajikomik durum daha basvuru bile yapamiyorum rezillik ya

BİR YORUM YAZ