İşaret dilini bilenlere “tercüman” olma fırsatı!

İşaret dilini bilenlere “tercüman” olma fırsatı!

isaret-dili-bilen-tercuman-alinacakİşitme engellilerle iletişimin sağlanması için kullanılan işaret dilini bilen tercümanlar alınacak. Yaklaşık 100 bin tercüman düzenlenen sınavla belirlenecek. Şubat ve Mart aylarında “işaret dili tercümanlığı sınavı” düzenlendi.

AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, yaklaşık 100 bin işaret dili bilen tercüman alımı ile ilgili bilgi verdi. 22 Temmuz-2 Ağustos 2015 tarihleri arasında 17. Dünya İşitme Engelliler Kongresi ilk kez İstanbul’da gerçekleşecek. kongreye Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu ev sahipliği yapacak.

İşitme Engellilerin sorunlarının ele alındığı Kongre 1999’da da Avustralya’da, 2003’te Kanada’da, 2007’de İspanya’da, 2011’de Güney Afrika’da gerçekleştirildi.

Kongreye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek veriyor. Kongrede işitme engellilerin eğitimleri, sorunları ve çözümleri üzerine fikir üretiliyor. Tüm dünyadan işitme engelli akademisyenler ve federasyonlar kongreye katılıyor.

Selamoğlu, Türkiye’de işaret dilinin 2005’te resmileştiğini, öncesinde işaret dili tercümanları olmadığını belirtti.

Ülkelerinde işaret dillerin de farklılıklar bulunuyor. ”Örneğin Türk işaret dilinde çift el kullanılmasına rağmen Avrupa tek el kullanıyor” dedi. Her ülkenin kendine has bir işaret dili olduğunu ifade eden Selamoğlu, uluslararası organizasyonlardaki sunumlarda, uluslararası işaret ve organizasyonun gerçekleştiği ülkenin yerel işaret dilinin kullanıldığını belirtti. Ancak tüm dünya ülkelerinin kendi tercümanları aracılığı ile çeviri yaptığını belirtti.

2015 İşitme Engelliler Kongresi’nde resmi Türkçe ve İngilizce resmi dil olacak. Türkçe’den uluslararası işarete çeviri yapılacak. Bu nedenle kongrede görevlendirilmek üzere yaklaşık 100 işaret dilini bilen tercümana ihtiyaç bulunuyor. Bu konuda kurumların tercümanları da görevlendirilecek.

Selamoğlu, ”İşaret dili tercümanlığı için Şubat ayında sınav düzenlendi. 11-22 Mart tarihleri arasında da sınavlar yapılacak. İşaret dilini bilen tercümanların sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. Alınan personel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesine dahil edilecek. İstanbul’da yapılacak 2015 Dünya İşitme Engelliler Kongresi’nde görevlendirilecek. Tercümanlar gelen misafirlere eşlik edecek, rehberlik yapacak. Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu aracılığı ile eğitim alarak uluslararası işaret dilini de öğrenecek” diye konuştu. Başvuru yapacak adayların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitesinden başvuru yapması gerekiyor.


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. muhterema dedi ki:

    merhaba hocam işaret dili sınavı nezaman olacak ve kaç kişi alınıcak bilgi verirseniz sevinirim

  2. sevilay dedi ki:

    Ben bu kursa gitmek istiyorum yardımcı olurmusiniz

BİR YORUM YAZ