İşletme Maliyetini Düşürme

İşletme Maliyetini Düşürmenin Yolları

Bir işletmeyi güçlü kılan en önemli unsur kaliteli hizmeti uygun maliyetle sunmasıdır. Rakip işletmeler ile mücadele etmek varlığını sürdürebilmesi için hizmetlerini uygun fiyata sunması gerekir. Uygun fiyata hizmet verebilmek için firmalar işletme maliyetini düşürmesi gerekir. Bir işletme maliyetini düşürmek için şunları yapmalıdır:

1. ADIM: Değer zincirinin halkalarını oluşturun: Farklı bakış açıları ile değerler zinciri adımlarınızı takip edin. Sizi eşsiz ve değerli kılacak unsurları önceden tespit edin.

2. ADIM: Şirketinizi rekabete taşıyan özelliklerini belirleyin: Şirketin rekabet edebilmesi için sahip olduğu özellikleri belirlenir. Rekabet edebilmek için yapılması gerekenler belirlenir. Kampanya ve tanıtımlar belirlenir. Şirketi cazip kılacak kampanyalar düzenlenir.

3. ADIM :Fark yapmayan işlerden kaçının: Sizi eşsiz kılan en önemli unsur özgün olmanızdır. Alışılmış sıradan işlerden uzak durun. Sizi eşsiz ve değerli kılan farklı politikalar yürütmelisiniz. Özgün bir tasarım geliştirin.

4. ADIM:  Teknolojiye kucak açın : Teknoloji imkanlarından yararlanın. Teknoloji imkanları işletme maliyetini düşürür. Muhasebe, çevrimiçi site kurma, pazarlama hizmetleri, bordro hizmeti gibi birçok program iş hayatında kullanarak zamandan ve işten tasarruf edebilirsiniz.

5. ADIM: Dış kaynak kullanımıyla maliyeti düşürebilirsiniz. Başka şirketlerin yetkilileri ile görüşüp dış odaklı şirketi büyütebilirsiniz. Dış kaynaklardan en çok kar sağlayan sektörlerden biri pazarlama ve reklam sektörüdür.

6. ADIM : Piyasaya araştırması yapıp yeni bir sistem geliştirin. Projeler için ideal bir ihale sistemi oluşturun. En az üç dış kaynak yetkilisinden projenize uygun bir maliyet tablosu çıkartın.  İhale teklifi sorarken talebinizi net olarak belirtmelisiniz. Projenin veya teklifin amacıyla ilgili kapsamlı bir ihale dosyası hazırlayın.

7. ADIM: Ödeme Takvimi Hazırlayın: Ödemeyi erken yaparsanız maliyetlerde özel indirimler alabilirsiniz. İndirim fırsatlarını kaçırmamanızda yarar var.


Bir önceki yazımız olan <En çok kazandıran meslekler< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*