İşsizlik maaşına zam geldi

İşsizlik maaşına zam geldi

Kendi isteği dışında işsiz kalanların en yüksek 10 ay boyunca asgari ihtiyaçlarının karşıladığı İşsizlik maaşı asgari ücrete göre hesaplanıyor. Bu nedenle Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zam oranında İşsizlik maaşı tutarı da zamlanmış olacak. Temmuz ayı ile birlikte asgari ücret değiştiğinde, işsizlik maaşları da artacak. Temmuz itibariyle en düşük işsizlik maaşı 509 lira 40 kuruşa çıkacak. Ancak yüksek oranı da zamlanıyor. En yüksek işsizlik maaşı ise bin 18 lirayı geçecek.

İşsizlik maaşı bin lirayı geçiyor

Çalışanların da, emeklilerin de gözü kulağı Temmuz zamlarına kilitlendi. Temmuzda birçok kesimin aldığı maaşlara zam geliyor. Bu dönemde emekliler de seyyanen zamlarını ve enflasyon farklarını alacaklar. Memurlar ise Temmuzda toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 3’lük zamları maaşlarına yansıyacak. 2015 yılına ilişkin 6 aylık dönemdeki enflasyonun yüzde 3’den fazla olan kısmı, memur emeklilerin ve memurların maaşlarına ilave edilecek. Temmuz ayında işsizlerin de yüzü gülecek. Asgari ücrete göre belirlenen İşsizlik maaşı, Temmuz’da yılın ikinci döneminde geçerli olan tutardan hesaplandığı için artacak. Halen brüt bin 201 lira 50 kuruş olan asgari ücret bin 273 lira 50 kuruşa çıkacak. Bu durumdan işsizlik maaşları da etkilenecek.İşsizlik maaşına zam geldi

10 Ay Alınacak

Çalışanın son 4 ayda aldığı brüt maaşın ortalamasının yüzde 40’ına göre hesaplanan İşsizlik maaşı, Temmuzda artacak. Bu durumda en düşük maaş olan asgari ücreti alan, yani brüt maaşı bin 273 lira 50 kuruş olan bir işçi, Temmuz’dan sonra kıdemine göre 10 ay kadar ayda 509 lira 40 kuruş işsizlik maaşı alabilecek. Şu anda geçerli olan en düşük işsizlik maaşı ise 480 lira 60 kuruş.

Maaşı yüksek olanların işsizlik maaşı farklı hesaplanıyor. Ancak maaş ne kadar yüksek olursa olsun işsizlik maaşı geçerli asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Takvim’de yer alan habere göre, asgari ücretten fazla maaş alanlar için işsizlik ödeneğinin hesaplanma formülü şöyle. Yüksek maaşı alanların işsizlik ödeneği yeni asgari ücretle bin lirayı geçecek. Şu anda 972 lira olan en yüksek işsizlik maaşı Temmuz’dan itibaren bin 18 lira 80 kuruş olacak.

120 Gün Şartı

İşsizlik maaşı almak için öncelikle kendi kusuru dışında işten çıkartılmış olmak gerekiyor. Çalışanın ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olması gerekiyor. Ayrıca son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olma şartı da bulunuyor. Bu şartları taşıyanlar kıdemlerine göre 10 aya kadar işsizlik maaşı alabiliyor.

16 Ay İşsizlik alınacak

İşsizlik maaşı alma şartlarında yapılan çalışmalar seçim öncesinden beri devam ediyor. Çalışma kapsamında maaş alma süresinin de 10 aydan fazla olması gündemde. 10 ay olan yararlanma süresi de 16 aya kadar uzatılacak. Mevcut uygulamada 600 gün işsizlik sigortası ödenmesi şartı 100’e düşürülecek. Kusurlu olduğu için işten çıkarılan da işsizlik maaşı alabilecek.


Bir önceki yazımız olan 1.6 milyon genç gelir testi yaptıracak başlıklı makalemizde gelir testi yaptırması zorunlu kişiler, gelir testi zorunluluğu ve GSS prim borcu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ