İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2018, İBB Yardım Başvurusu Nereden Yapılır, İBB Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, İBB Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir

İBB Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile diğer belediyeler gibi yardıma muhtaç kişiler için önemli katkılarda bulunuyor. İstanbul büyük şehir belediye başkanlığı da bu amaçla sosyal hizmetler daire başkanlığı oluşturmuştur. Daire başkanlığı, yardım talebiyle müracaat eden kişilerin durumlarının tespit edilerek yardımların ulaştırılmasını öncelik hedef olarak belirlemiştir. Yardıma muhtaç kişiler yeterli bilgilendirilmedikleri için, İnternet sayfalarında sürekli olarak yardım başvuru nereden yapılır sorusuyla karşılaşılmaktadır.

Başvuru yerini öğrenen muhtaç kişiler bu seferde yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu soruyorlar. Bütün bu sorulara cevap bulmak için uğraşırlarken oldukça fazla zaman kaybediyorlar ve yapılacak yardımlar gecikiyor. Başvuru yapmak için zorlukla giden yardıma muhtaç insanlar, başvuru şartları nelerdir sorusunun cevabını da ancak gittikten sonra öğreniyorlar ve gerekli evraklar için yeniden zaman kaybediyorlar.

İBB Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Muhtaç insanlar için yapılacak yardımlar için müracaatlar, İstanbul büyük şehir belediyesinin sosyal hizmetler müdürlüğüne yapılıyor. Sosyal hizmetler müdürlüğünün görevleri; ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardım yapmak, muhtaç ailelerin tedavi giderlerini sağlamak, ilaç ve gerekli ise malzemeleri temin ederek ulaştırmak, barınacak yeri olmayanlara geçici barınaklar sağlayarak sokakta kalmalarını önlemek ve yardıma muhtaç kişileri yapılabilecek yardımlar hususunda bilgilendirmek olarak sayılabilir.

İBB Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Müracaatlar şahsen giderek yapılıyor. Eğer yardıma muhtaç kişinin durumu müsait değilse, telefonla da yapılabiliyor. Belediyenin ana sayfasında adres ve telefon bilgileri güncel olarak bulunuyor. İnternet ortamında bulunan yardım başvuru formu doldurularak veya müracaata gidildiğinde verilen form doldurularak yardım başvurusu yapılıyor. Yardıma muhtaç kişinin gerekli belgeleri önceden hazırlayarak başvurması, yardım için geçecek süreyi kısaltıyor.

İBB Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Yardım müracaatları için, ikametlerinin İstanbul olması, yeşil kart ve sosyal güvencesinin olmaması ve muhtarlıktan fakirlik belgesinin alınması gerekiyor. Ayrıca GSS testi yaptırarak geliri olmadığına dair belge ve sürekli kullandığı ilaçlar içinde hastaneden rapor alınması gerekiyor. Sosyal hizmetler müdürlüğünün seyyar ekipleri gelerek, müracaat sahibinin durumunu bizzat evinde tespit ediyor ve müracaat onaylandıktan sonra yardım kartı veya düzenli olarak verilen nakdi yardımla, yardımlar gerçekleşiyor. Ayrıca, yardıma muhtaç aile bireylerinin içinde eğitim gören çocuklar için eğitim yardımı da yapılıyor.


Bir önceki yazımız olan 2018 Zamlı Memur Maaşları başlıklı makalemizde memur maaşları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*