İstanbul’da Hangi Tren İstasyonları Kapanıyor?

İstanbul’da Hangi Tren İstasyonları Kapanıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), bazı hatlarda tren ulaşımına son veriyor. 29 Ekim’de hizmete girmesi için çalışmaları hızlandırılan Asya ve Avrupa kıtalarını denizin altından bağlayan Marmaray kapsamında yüzeysel metroya dönüştürülecek tren hatlarında iyileştirmeler yapılıyor.   

İstanbul’un filmlere konu olan, ayrılık ve kavuşmalara tanıklık eden mekanlarından bazı tarihi tren istasyonlarına veda edilecek. Asrın projesi  kriterlerine göre bazı istasyonların yerleri kaydırılarak yeniden inşa edilecek. Bazıları da yerinde restore edilecek.

İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı, Haydarpaşa Garı, Haydarpaşa-Pendik hattının sefere başlamasıyla 22 Eylül 1872’de hizmete girdi. İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Sirkeci Garı ise 3 Kasım 1890’da hizmete açıldı.

Bu iki tarihi garda 2. Abdülhamid döneminde hizmete başladı. Sirkeci ve Haydarpaşa’da garlarını birleştirmek amacıyla Sultan Abdülhamid döneminde teklif verildi. Prerault’un Cisr-i Enbubi Projesi (deniz altı çelik tünel), uygulanması zor olduğu için hayata geçirilemedi. AK Parti Hükümeti, projeyi, 144 yıl aradan sonra 2004 yılında çalışmalara başladı. Marmaray’ın, 29 Ekim’de, hizmete girmesi planlanıyor.

istanbulda_tren_istasyonlari_kapanacakTCDD’ de yüzeysel metroya dönüştürülecek Haydarpaşa-Pendik ve Sirkeci-Halkalı arasındaki tren hatlarında ve istasyonlarda iyileştirme çalışmalarına başladı.

Bu çalışmalar kapsamında istasyonların tamamı yenilenecek. Proje kriterlerine göre, Marmaray istasyonları orta peronlu hale getirilecek. Ancak eskimiş istasyonların bazıları yerinde yenilenirken, bazıları da yerleri değiştirilerek, yeniden inşa edilecek.

Marmaray projesi kapmasında bir yanda inşaat çalışmaları devam ederken diğer yanda Sirkeci-Yedikule arası hat kesimi ve Söğütlüçeşme-Haydarpaşa arası kısımların tren işletmeciliği bağlantılı entegrasyon ve değerlendirme etüd çalışmaları da devam sürüyor.

1 Mart’ta Kazlıçeşme – Halkalı Kapanacak

Mevcut banliyö sisteminin yüzeysel metroya dönüştürülmesi için hatlar kademe kademe kapatılacak. İstanbul banliyölerinin 3 hatta çıkarılması çalışması kapsamında, Kazlıçeşme-Halkalı arasında 1 Mart’tan itibaren tren trafiğine kapatılacak. Söz konusu hatta otobüsler arttırılarak ulaşım sağlanacak.

Konuyla ilgili TCDD, İBB ve ilgili birimler arasında hazırlıklar devam ediyor.

Halkalı-Küçükçekmece arasındaki ulaşımı sağlamak amacıyla 15 otobüsle günlük 105 sefer, Küçükçekmece-Yenikapı arasında ise 40 körüklü otobüs ile günlük 200 sefer yapılması planlandı.

Yedikule-Sirkeci arasındaki banliyö trenleri durdurulmayacak. Bu hatta her 15 dakikada bir tren çalıştırılacak.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ