İşte Yerli Silikon Vadisi!

İşte Yerli Silikon Vadisi!

İstanbul Silikon Vadisi Başbakan Tayyip Erdoğan İstanbul’a Silikon Vadisi kurulması için talimat verdi. Erdoğan ABD ziyareti sırasında San Francisco’da Silikon Vadisi’ni gezdi. Vadiden çok etkilenen Başbakan “İstanbul’a silikon vadisi kurulacak” dedi.

1.8 trilyon dolarlık yerli vadiye teşvik yağacak… Peki Silikon Vadisi İstanbul’un neresinde kurulacak? 

Gebze Muallimköy veya Kurtköy civarında kurulması muhtemel olan Silikon Vadisi için özel teşvikler getirilmesi planlanıyor.  Türkiye’nin Silikon Vadisi, serbest bölge, teknokent ve de Ar-Ge bölgesi sayılacak. Böylece 3 bölgenin de teşvikinden nasibini alacak.

Başbakan’ın, talimatı üzerine gözler, Bilişim Vadisi’ne çevrildi. Bilişim Vadisi’ne yatırımcı çekmek için teşviklere yönelik çalışmalara başlandı. Bilişim Vadisi’ne üçlü teşvik sistemi uygulanacak. Bölge hem teknokent, hem Ar-ge merkezi, hem de serbest bölgelere verilen teşviklerden faydalanacak. Bu durumda çok sayıda bilişim firması bölgeye yatırım yapacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülecek çalışmalara göre, firmalara yer tahsisi yapılacak. Firmalar, ar-ge ve teknoloji geliştirme çalışmaları nedeniyle gelir, damga vergisi ve kurumlar vergisinden muaf olacak. Ar-ge personeli ve personelin yüzde 10’u kadar destek personeli için yüzde 100 gelir vergisi indirimi uygulanacak. Ayrıca primlerin 50’sini devlet karşılayacak. 12 yıl KDV muafiyeti uygulanacak. Yaptıkları satışlardan da vergi ödemeyecek olan firmalar ayrıca atık su indiriminden yararlanacak..

Muallimköy Veya Kurtköy

İstanbul Bilişim Vadisi’nin Gebze Muallimköy’de veya Kurtköy’de yapılması planlanıyor. En az 4 bin dekar büyüklüğünde olması planlanan vadi ile ilgili çalışmalara Ulaştırma, Kalkınma ve Çevre bakanlıkları ile TÜBİTAK, YÖK, KOSGEB, TOBB ve Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı da destek verecek. Özellikle Yatırım Ajansı, vadinin yurt dışında tanıtımı ve yatırımcı çekilmesi için çalışacak.

Silikon Vadisi kurulmasının ülkemize ne gibi katkılar getireceğini zamanla göreceğiz.

 

 


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat Mayor dedi ki:

    Kurtkoy’de teknoloji arastirma-gelistrme yatirimlari dogru bir karar. Sabiha Gokcen Havaalani, yeni metro hatlari, Teknopark, mevcut ve planlanan universiteler, fuar merkezleri ile entegre olacak yeni teknoloji yatirimlarinin sanayi ve ekonomiye etkin katki saglayacagini dusunuyoruz. Kurtkoy’de teknoloji yatirimlarina uygun, sehirsel altyapisi hazir, hem konut hem de sanayi bolgelerine yakin araziler bulunuyor.
    MAYOR STRATEGY, mayorstrategy.com

BİR YORUM YAZ