İsteyene 3 ay, isteyene asgari ücretli askerlik

İsteyene 3 ay, isteyene asgari ücretli askerlik

Askerlik ile ilgili yeni düzenlemeler için çalışmalar başladı. Vatandaşlar 3 ay askerlik seçeneği ya da asgari ücretli seçeneği seçebilecekler. Kısa dönem ya da paralı askerlik düzenlemesi ile ilgili çalışmalar Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Hazırlanan taslağa göre “tek tip” askerlik geliyor. Taslak onaylandığında herkes 2 ya da 3 ay temel askerlik eğitimi alacak. Askerlik süresinin kalan kısmını ise isteyen aylık asgari ücreti ödeme karşılığında izinli sayılacak. Askerlik yapmak isteyenlere de asgari ücret ödenecek.

Askerlik isteyene 3 ay, isteyene asgari ücretli oluyor

Askerlikle ilgili hazırlanan taslağa göre 2-3 ay temel askerlik eğitimini tamamlayanlara iki seçenek sunulacak. İsteyen asgari ücret ödeyerek evine dönecek, isteyen de asgari ücretten maaş alarak askerlik süresini tamamlayacak. 1935 yılından çıkarılan Askerlik Yasası üzerinde çok sayıda değişiklik yapılarak bugüne gelindi. AKP döneminde uygulanan bedelli yasası da çok tartışıldı. Geçen hafta yurtdışında doğan Türklerin 1000 Avro döviz karşılığı askerlik hizmetini yapmış sayılmalarına yönelik getirilen tasarı, yurtdışında 3 yıl ikamet edenleri de kapsayacak şekilde değiştirilmişti. Tartışmalardan kurtulmayan Askerlik Yasası’nın değiştirilmesi için Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yeni bir taslak üzerinde çalıştığı öğrenildi.İsteyene 3 ay, isteyene asgari ücretli askerlik

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, üzerinde çalışılan taslakta, askerlik yükümlülüğü olan her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı için 2 ya da 3 aylık bir temel eğitim öngörülüyor. Bu temel eğitimin ardından kalan askerlik süresinin ise isteyenler her ay için asgari ücret miktarında bir tutarı yatırmaları durumunda izinli sayılacaklar. Askerliklerinin temel eğitim bölümü dışında kalan kısmını izinli olarak geçirenlere de tezkere verilecek.

Gönüllü olanlar da temel askerlik sonrasında her ay asgari ücretten maaş alacak. Asker ihtiyacına göre, bu miktar değişebilecek.


Bir önceki yazımız olan TOKİ emekli konutları hangi illerde? başlıklı makalemizde hangi illerde TOKİ taksitle konut başvuru şartları, TOKİ emekli evi hangi illerde ve TOKİ emekli konut başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ