Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

kidem-tazminatiİş Kanunu gereğince, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından verilen ödemeye “Kıdem tazminatı” denir. İşçi kendi isteğiyle işten ayrıldığında kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz.

Kıdem Tazminatı Hesaplanması: Kıdem tazminat hesaplanırken, işçinin iş yerinde son aldığı giydirilmiş brüt ücret göz önüne alınır. Giydirilmiş brüt ücretin içerisinde, çıplak ücret, ücrete dahil olan sürekli yapılan ödemeler, toplu iş sözleşmesi zam farkları ve yemek, yol gibi sosyal yardımlarda bulunur.

Çalışanın her yılı bir brüt maaş kadar kıdem tazminatı kazandırır. Tam yıldan arta kalan, ay ve günler için günlük ücret kıdem tazminatına eklenir. Kıdem tazminatından %0.759 (binde 7,59) damga vergisinin dışında herhangi bir yasal kesinti yapılmaz.

İhbar son 30 günlük brüt maaşı 2.200 TL olan ve 10 yıl çalışan bir işçiye:

10 yıl x 2.200 brüt maaş = 22.000 TL Brüt Kıdem Tazminatı

Damga vergisi: 22.000 x %0.66 = 167 TL,

22.000 – 167 = 21.833 TL Net Kıdem Tazminatı ödenir.

Kıdem Tazminatı Tavanı: Kıdem tazminatı hesaplamasında tavan belirlenmiştir. Her sene devlet tarafından Kıdem Tazminatı Tavan ücreti belirlenir. 2013 yılı için kıdem tazminatı tavanı 3.129,25 TL dir. Yani maaş bu tutardan yüksek olsa bile, bu kadardan hesaplanır.

Kimler Kıdem Tazminatına Hak Kazanır?

Kıdem tazminatı alabilmek için işveren tarafından işten çıkarılmak gereklidir. İşyerinde tam bir yılın dolması gereklidir. Kıdem yılı 365 gün kabul edilir. Kıdem tazminatının hesabında bir güne isabet eden miktar bulunurken bu süre göz önüne alınır. Kıdem tazminatında çalışma süreleri önemlidir. Çalışma sürelerinin yanında işçiye sağlanan sosyal haklar da kıdem tazminatı hesabını etkiler. Ancak sadece süreklilik gösteren sosyal haklar hesaplamada dikkate alınır. Aynı işverene bağlı olarak birden fazla işyerinde çalışan işçinin hizmetleri birleştirilir. Kıdem tazminatı karşısında, iş yerinin devri yapılsa bile eski işveren ve yeni işveren birlikte sorumludurlar. İş Kanunu’nun aşağıda belirtilen 14. maddesindeki nedenlerden dolayı işçiye kıdem tazminatı ödenir.

Kıdem tazminatının nasıl hesaplandığı, tarafların kimler olduğu, alacaklı tarafından imzalanan, muhasebe kayıtlarında kullanılan Kıdem Tazminatı Bordrosunda gösterilir.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ