Kimler Doğum koçu olabilir?

Sağlık Bakanlığının, yeni uygulamasıyla beraber doğum koçları devreye girecek. Bakanlığın normal doğumu teşvik etmek için devreye sokacağı doğum koçları, anne adayını rahatlatacak ve doğum stresini en aza indirecek. Peki kimler doğum koçluğu yapabilecek?   

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu‘nun sezaryen doğumun azaltılması için uygulama başlattığı  “doğum koçluğu”nun ayrıntıları neler?

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Sema Sanisoğlu, normal ve biyolojik bir süreç olan doğumun, uzun sürecini, bu süreçte annenin bilinçlendirilmesi ve nefes eğitimiyle psikolojik destek alması gerektiğini söyledi.

Sanisoğlu, anne adayının bedeninin tüm uzuvlarıyla harekete geçtiğini belirterek “Doğum süreci duygusal ve yavaştır. Fiziksel, düşünsel ve psikolojik olarak bir bütündür. Anneye de bu süreçte destek verilmelidir” dedi.

Artık anne adaylarının doğumla beklentilerinin değiştiğini, kadınların doğumlarını yönetmek, ağrıyla baş edebilmek gerekirse süreci eşleriyle paylaşmak istediklerini söyledi.

“Doğumda anneye cesaret verecek, ortamın sakin olmasını sağlayacak, gerektiğinde masaj yapacak, su içmesine yardım edecek, hatta hareket etmesine yardım edecek birileri olacak. Annenin banyo yapmasına yardım edecek, doktorla ekip çalışması yapacak, aileyi bilgilendirecek, profesyonel bir rehberin olması doğumun kolay ve daha kısa sürede gerçekleşmesine yardımcı olur. Anne adayı, doğum sırasında profesyonel olduğuna güvendiği ebesine daha çok güvenir. Güven duyan anne stresten kurtulur.

Anne ve baba adayı doğumda nasıl bir süreç işlediğini bildiğinde “korku” faktörü ortadan kalkarak normal doğuma yönelir. Trabzon’da 2010 yılında 120 kadın üzerinde yaptıkları araştırmada, anne adaylarının ağrıyla baş etmeyi bilmedikleri için korktukları ortaya çıktı.

“Doğumun işleyişini bilen aile, bu normal süreçte sezaryene yönelmez. Doğum koçunun bir görevi de babayı bu konuda bilgilendirip destek vermektir” dedi.

Ebeler “doğum koçu” olacak 

Kimler Doğum koçu olabilir?   Doğum koçu görevi üstlenecek ebeler, sancılar başladığında devreye girecek ve bebek dünyaya geldikten sonra da görevine devam edecek.  Doğum koçu anneye, fiziksel, psikolojik ve duygusal destek sağlayacak.

Doğum koçu, anne adayına annelik desteği verecek. Böylece anne, kendine ve bebeğine güven duyacağı için stresi azalır. Eğitimli doğum koçları doğumun fizyolojisini ve annenin duygusal ihtiyaçlarını iyi bildiklerinden gebeliğin, doğumun ve lohusalığın doğal süreçler olduğuna anneyi ikna eder. Anneyi duygusal ve fiziksel olarak doğuma hazırlar. Doğum sırasında çeşitli tekniklerle anne adayını rahatlatırlar. Böylece doğumun rahat geçmesini sağlar. Anne adayına nefes teknikleri uygulayarak açılma fazının daha hızlı ve az ağrılı geçmesini öğretir. Bu durumda da bebeğe oksijen gitmesine yardımcı olur. Çeşitli masaj teknikleriyle bele veya kuyruk sokumuna vuran ağrıyı azaltır. Doğum koçu doğumun başından sonuna kadar anneye destek verir.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde doğum koçu olabilecek yeterli ebe bulunuyor. Sanisoğlu, iletişim eğitimi alacak ebeler bu işe yönlendirilecek.

Doğum koçluğu yapacak ebelerin çalışma şartları da düzenlenerek motivasyonlarının artırılması için önlemler alınacak.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


5 yorum

  1. Doğum Koçluğu sertifikası İzmir’de Esenyurt Üniversitesi’nin uyguladığı program ile veriliyor.İzmir Temsilciliği 1500 TL ücreti var.İlgilenenler easlan mail adresine mail göndersin lütfen.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*