Kimler Fahri trafik müfettişi olabilir?

Kimler Fahri trafik müfettişi olabilir?

fahri-trafik-mufettisiSon yıllarda sıkça duyduğumuz bir terim var. Fahri trafik müfettişi diye adlandırılan kişiler

gizli kimlikleriyle trafikte hata yapan sürücüleri tespit ederek ilgili birimlere bildiriyor. Trafik müfettişliği 1997 Karayolları Trafik Yasası’na eklenen bir madde ile böyle bir gönüllü çalışan grubu oluştu. Fahri Trafik Müfettişleri’nin görev tanımları, trafik sorununun çözümü için gönüllü olarak çalışan trafik kurallarını ihlal edenleri ilgili birimlere bildiren kişilerdir

Kimler Fahri trafik müfettişi olabilir?

En az 10 yıllık ehliyet sahibi ve üniversite mezunu olan, 40 yaşını aşan kişiler Fahri trafik müfettişi olmak için başvuru yapabilir. Ayrıca son 5 yıl içerisinde trafikte önemli bir kazaya sebebiyet vermemiş olması, alkolle yakalanmamış olması gibi şartları da var. Bu şartlar içinde İçişleri Bakanlığı’na, İl Valiliklerine müracaatlarla, İçişleri Bakanlığı’nın incelemesi sonucu yetki veriliyor.

Ancak Fahri trafik müfettişi gönüllü ve ücret almadan çalışırlar. İstanbul’da 1670, Türkiye genelinde ise 11 bin kişi civarındaki fahri trafik müfettişi bulunuyor. Ancak fahri müfettiş sayısının 20 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Bu kişiler yılda 8 ila 10 trilyon lira arasında ceza kesiyor.

Fahri trafik müfettişi ne demek? 

Trafik kazalarının önlenmesi, sürücülerin trafik kurallarına riayet etmesinin sağlanması ne denetlenmesi amacıyla sivil, görünmeyen, halkın içinden gizli belli kişilere bu işi fahri olarak verilmesi kararlaştırıldı. Öz Türkçe’si ‘Gönüllü trafik denetçisi’ demek.

Fahri Trafik müfettişi nasıl çalışıyor?

Fahri Trafik müfettişlerine polisinin kestiği gibi, trafik ceza tutanakları veriliyor. Günlük hayatları içinde, herhangi bir yere giderken bir trafik hatası gördüklerinde not alıyorlar. Direksiyonda oldukları zaman küçük bir teyplere arabanın plakası, rengi, modeli gibi ayrıntıları okuyorlar. Yeri, zamanı, günü, hatanın sebebi, karşılığındaki suç maddesi, bunların hepsini not ediyor. Formu doldurarak bir hafta içinde trafiğe teslim ediliyor. Onlar da ceza tutanağına çevriliyor.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. ülviye iclal genişol dedi ki:

    bu çok güzel birşey bende nasıl ve nere baş vurabilirim üniversite mezunu 40 yaşı üstüyüm 20 yıllık ehliyetim var cezam yok lütfen başvuacağım birimleri yazarsanız sevinirim

  2. ÖNSEL ÜNAL dedi ki:

    fahri müfettişlik başvuru şartları ve tarihleri hakkında bilgilendirme yapan olursa seviniriz.

  3. Ünal Kaplan dedi ki:

    İki yılllk yüksekokul mezunu fahri trafik müfettişi olabilir mi?Bu konuda bilgisi olan varsa yazabilir mi?

BİR YORUM YAZ