Kimler malülen emekli olamayacak!

Kimler malülen emekli olamayacak!

seker-hastalariMalulen emeklilik şartlarında yapılan değişiklikle 21 çeşit hastalık nedeniyle malüllük aylığı bağlanması mümkün oldu. Ancak bazı hallerde bu hastalıklar dolayısıyla da malülen emekli olmak mümkün olmayacak. Hangi hallerde bu kişiler malülen emekli olamayacak?

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 1970’li yıllarda çıkartılan Maluliyet Tespit Yönetmeliği’nde geçtiğimiz aylarda uygulanan değişiklik hakkında açıklamalarda bulunarak, kamuoyunda yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak istedi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, örneğin şeker hastasının malülen emekli olması için aranan kriterlere açıklık getirdi. Çelik, “Şimdi ‘ben şeker hastasıyım, maluliyet maaşı bana bağlanacak’ gibi bir durum yoktur. Hastanın hayati fonksiyonlarını sürdüremez üç organında meydana gelen hasar olduğunda ona maluliyet aylığı bağlanıyor.” dedi. Yönetmeliğin günümüze uyarlanmamasında yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Bakan Çelik, “Özellikle tıbbi bölümde değişiklikler olmadığı için çeşitli bazı sıkıntılar yaşanıyor. Örneğin vatandaşımız hayati önem taşıyan bir organ nakli oluyor. Karaciğer veya böbrek nakli oluyor. Bu alanlarda teknoloji anlamında, tedavi ve sağlık anlamında önemli gelişmeler var. Bu değişime malullük yönetmeliğimizi uydurma adına bir değişiklik yaptık. Örneğin hayati önem taşıyan organ nakli olan vatandaşımıza maluliyet maaşı bağlanmış olacak. Bugüne kadar bu uygulama farklıydı. Hasta sürekli takip ediliyordu. Belli periyotlarla hastayı kontrol ederek, ‘organ uyum sağladı mı, sağlamadı mı, izleniyordu. Belli bir süre kendisine maluliyet maaşı ödeniyordu. Belli süre sonra ‘organ uyum sağladı’ diyerek maluliyet aylığı kesiliyordu. Fakat netice itibariyle bir hayati öneme haiz bir organın nakli söz konusu. Bunu çalışma hayatıyla baş başa daha büyük komplikasyonlara neden olma ihtimali veya neden olduğu da görüldü. Bundan dolayı vatandaşlarımıza hayati öneme haiz organ nakillerinde maluliyet aylığını bağlamış bulunuyoruz.” diye konuştu. Çelik, yönetmelikte, şeker hastalarını ilgilendiren maddelerle ilgili yanlış anlaşılmalardan yakındı. Bakan Çelik, şunları kaydetti: “Şeker hastalığı, diyelim ki yüksek düzeyde seyrediyor vatandaşta. Üç organında hayatını etkileyecek bir tahribat olduğunu varsayalım. Allah korusun ayağı kesilmiş, gözünde görme bozukluğu başlamış, böbreklerinde sıkıntı oluşmuş üç organında. Bu, tıbben tespit edildiğinde bu şekildeki şeker hastalarımıza maluliyet aylığı bağlanıyor. Ancak her “şeker hastasıyım, maluliyet maaşı bana bağlansın” diyene bağlamak söz konusu değildir. Hastanın hayati fonksiyonlarını sürdüremez üç organında meydana gelen sorunların bir neticesi olarak maluliyet aylığı bağlanıyor. Çalışamaz duruma geldiğinde sosyal devlette güvencesi de yok. Bu şekilde maluliyet aylığı ile sorunu çözmüş oluyoruz. Bunun bir şartı var, bu şekilde müracaat eden vatandaşımızın 10 yıl çalışmış olması, bin 800 gün sigortalı olması lazım. Örneğin, bin 700 sigortanız var olmuyor, bin 800 gün sigortalı olacaksınız ve 10 yıl çalışma süreniz olmanız gerekiyor. Maluliyet emekli, organ nakli olan hastamız.”

“Üç Organın İşlevini Yitirmesi Lazım”

Bakan Çelik, şeker hastası olan kişilerin üç organının iş göremez hale geldiğinde malulen emekli olabileceğine dikkat çekti. “Üç organında bu durum tespit edilecek. Bu durumda şeker rahatsızlığının vücuda yayıldığını, çalışmasının zorlaştığını ve yakın gelecekte çalışma şansının kalmayacak olduğunu gösteriyor.

Vatandaşın ayaklarında sıkıntı olduğunca o süreçte bu tedavi edilebilir. Ama üç organına sirayet etmiş, orada görme bozukluğu başlamış, ayağı kesilme durumuyla karşı karşıya kalmış, böbreklerinde ciddi sorunlar meydana gelmiş bir hastada durum farklı. Artık bu hastayı çalışmaya zorlamak sosyal devlette yanlıştır düşüncesiyle bu değişiklikler yapıldı. Kamuoyunda bu bilgiler yanlış ve eksik veriliyor. Sanki ‘şeker hastasıyım ben, şekere baktırdım; 150-200. Dolayısıyla ben hemen gideyim maluliyet aylığı bağlatayım’ demek doğru değil. Maluliyet Yönetmeliği’ndeki değişiklik son derece önemli, günümüze uygun, olması gereken bir değişiklikti. 10 yılık çalışma, 5 yıllık sigorta pirimi yatırma şartlarıyla birlikte bunlar gerçekleşiyor.”


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aykut dedi ki:

    ewet benim 1800 günüm yok ve şizofrenim ben olamayacakmııyım …. askerliğe elverişli değilim … sokağa çıkamıyorum … insanlardan kaçıyorum uyum sağlayamıyorum ve düzelemiyorum …!! ben emekli olamayackmıyım bunu öğrenmek istiyorum … nasıl öğrenebilirim …!

BİR YORUM YAZ