Komşularla ortak internet kullanmayın!

Komşularla ortak internet kullanmayın!

Ortak internet kullanımıEmniyet ortak internet kullanan komşuları uyardı. Bursa Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, internet fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bazı vatandaşların komşularıyla ortak internet kullandığını belirterek, bunun sakıncaları olduğunu söyledi.

İnternet kullanımında güvenliğin sağlanması için kablosuz modemlere kolay tahmin edilemeyen şifreler konulmasını öğütledi. Çoğu vatandaşın kolayca tahmin edilecek olan telefon numarası ile ağ adı ile ve doğum tarihi ile aynı şifreleri kullandığı için habersizce komşuları tarafından hattına erişiliyor. Habersiz erişimi engellemek için üretici firma tarafından verilmiş yönetim paneli şifrelerinin de değiştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Açıklamada daha güvenli bağlantı için kablosuz modem yerine kablolu modem tercih edilmesi gerektiğinin vurgulandı. “Kablosuz (wireless) modem kullananlar şu an WPA2 metodu kullanan wireless modem tercih etmelidir. Kablosuz modemlere de mutlaka tahmin edilmesi zor şifre koyalım. Ancak şirketin ilk olarak modeme tanımladığı standart şifreyi mutlaka değiştirin. Kablosuz modemleri kullanmadığınızda mutlaka kapalı tutalım. Güvenli olmayan ya da ortak kullanılan internet kafe gibi yerlerde parasal işlemler yapmayalım. Kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayalım. Komşularla ortak şekilde internet kullanmak da sıkıntıya yol açabilir. Özellikle apartmanlarda çoğunlukla komşularla ortak internet kullanımının hat sahibine zararları olabilir. Ortak internet kullanımında yaşanan tüm olumsuzluklardan internet hattının sahibi 1. derece sorumludur. Cezai işlemler onun adına yapılır. Hat sahibi de böylesi durumlarda bunu kendisinin yapmadığını ispat etmesi zorlaşır. İspat edemezse suçlu konumuna düşer.”


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ