KPSS Matematik Soruları

KPSS Matematik Soruları

Kpss devlet kurum ve kuruluşlarına memur alımı yaparken çeşitli soruların oluştuğu bir sınav uyguluyor. Bu sınav sayesinde hem pratik hem de öğrenme kolaylığı olan kişilerin seçilmesi sağlanıyor.
Türkçe, genel kültür, tarih ve coğrafya sorularının yanı sıra en çok dikkat edilen bölüm Matematik oluyor. Matematik soruları hazırlanırken bütün konulara dağılım sağlanıyor. Bu sayede matematikte yer alan her konudan soru gelmesi veya bütün konuların harmanlanarak sorulması sağlanıyor. Matematik sınavından başarılı olan kişiler genellikle problem çözme yeteneğine sahip kişiler olduğundan puan hesaplamada oldukça önem taşıyor.
Matematik bölümünde yer alan soruların konulara göre dağılımları şu şekilde oluşturuluyor;
– Sayılar ile işlem yapabilme alanından toplam 10 adet soru geliyor ve bu sorular genellikle dört işlemi içeriyor. Sorular genellikle kolay olmakla birlikte dört işlemin bir arada kullanıldığı sorular biraz zorlayıcı olabiliyor.
– Matematiksel ilişkilerden yararlanma alanından ise yine 10 adet soru çıkıyor karşımıza. Bu bölüm sayesinde dört işlemin yanı sıra denklem çözebilme, grafik okuyabilme gibi birçok konu aynı soru içerisinde kullanılabiliyor.
– Problem çözme alanında gelen 20 adet soru sayesinde sorulara pratik çözüm bulunabilmesi, matematik işlemlerinin ve matematiksel formüllerin kullanılarak soruları kolaylıkla çözüme ulaştırma açısından oldukça etkili oluyor. Bu alanda gelen sorular genellikle orta derecede zorluk taşıyor.
– Geometri bilgilerinden yararlanma alanından 5 adet soru geliyor ve genellikle kolay geometrik şekillerin okunması ve geometri formüllerinin uygulanacağı sorular yer alıyor.
– Grafik ve tablo okumadan ise 5 adet soru geliyor ve bu sorular günlük hayatta da kolaylık sağlıyor. Grafik okuma soruları resimli olarak yayınlandığından oldukça kolay olabiliyor ve çözümleri çabuk oluyor.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ