Kriptolu Telefon Nedir?

Kriptolu Telefon Nedir?

kriptolu_telefon-Son günlerde Başbakan Erdoğan’ın olduğu iddia edilen ses kayıtlarının yayınlanmasıyla yeni bir terim hayatımıza girdi. Kriptolu telefonlar TÜBİTAK tarafından üretiliyor. Kurumun parçalarını dışarıdan aldığı ancak üretimini ve yazılımını kendisinin yaptığı kriptolu telefonlar devletin üst düzey yetkilileri tarafından kullanılıyor. Peki Kriptolu Telefon telefon nedir, Kriptolu Telefon Nasıl Çalışır?
Yunanca’dan dünya terminolojisine giren kripto, gizli, saklı veya şifrelenmiş kelimelerin yerine kullanan teknik bir terimdir.
Kriptolu Telefon Nedir?
Kriptolu telefonlar özel yazılımlarla üretildiği için dinlemeleri mümkün olmayan telefonlardır. Dinlenme elektronik gözetimleri engelleyebilmek için özel üretilmiş, şifreli iletişime izin veren yazılımlarla desteklenmiş cep telefonlarıdır. Telefonlara kriptografik bir çip yerleştirilerek şifreleme ve şifre çözme işlemini gerçekleştiriyor.
Kriptolu Telefon Nasıl Çalışır?
Kriptolu telefonlarla yapılan görüşme için arayan ve aranan tarafın kriptolu telefona sahip olması gerekir. Bu telefonlarda bulunan özel şifreler, üçüncü kişilerin dinlemesini imkansızlaştırır. Ancak karşıdaki kişinin şifreleri çözmesi gerekir. Bu telefonlar ses dalgalarını alırken ya da gönderirken farklı bir şifre ile frekans gönderir. Karşıdaki kriptolu telefon bu şifreleri algılayıp çözümleyerek doğru frekanslar ile dinleyiciye sunar. Böylece iletilen ses dalgaları da şifreli olarak iletilir. Bu telefonlarda farklı algoritmalar kullanılarak sinyaller şifrelendiğinden bu çözmek çoğu zaman imkansızdır. Bu konuşmaları dinlemeye çalışanlar sadece ses dalgaları duyar.
Kriptolu Telefonlar Dinlenebilir mi?
Dünya’da bazı istihbarat örgütlerinin kriptolu telefonları dinleme teknolojisine sahiptir fakat Türkiye bu dinleme teknolojisine sahip değildir. Çünkü bu telefonlarda tüm parametreler sadece bir kez kullanılarak, hafızadan silinir. Bu sebeple kodu çözmek mümkün değildir. Fakat gelişmiş teknoloji ile tüm şifreler teker teker deneyerek doğru koda ulaşabilir
Kimler Kriptolu Telefon Kullanır?
Tübitak’ın ürettiği kriptolu sabit telefonlardan 5’ini Başbakan Erdoğan kullanıyor. Erdoğan’ın yanısıra; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, tüm bakanlar, kuvvet komutanları, Başbakanlık ve MİT müsteşarlarında Kriptolu telefon bulunuyor. Ancak telekomünikasyon sektörünün gelişmesiyle istihbarat ajansları ve birçok özel kuruluş çoğu askeri, ekonomik ve siyasi bilgiyi edinmek için telefon iletişimini dinleyecek teknolojiler sahiptir.
Ayrıca yasal olarak herkes kriptolu telefon satın alma hakkına sahiptir bu sebeple dinleme korkusu yaşayan bir çok kişi kriptolu telefon alabiliyor.
Kriptolu Telefon Ücretleri
Ülkemizde ithal malı bir çok kriptolu telefon modeli bulunmaktadır. Bu telefonların satış fiyatı 1 bin 500 liradan 3 bin liraya kadar değişiyor.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ