Küçük yatırımcılar neye yatırım yapmalı?

Küçük yatırımcılar neye yatırım yapmalı?

kucuk-yatirimcilarHerkesin parasının değerini kaybetmeyeceği, hatta küçük oranlarda da olsa parasına para kazandırabileceği bir yatırım aracı arayışı olmaktadır. Bazıları kısa sürelerde de olsa parasını değerlendirmek, en azından değerini korumak için ne yapacağını öğrenmek için konunun uzmanlarının fikirlerini merak etmekteler. Ekonomi uzmanları katıldıkları televizyon programlarında, gazetelerin köşelerinde yazdıkları makalelerde “Ayşe teyze parasını nasıl değerlendirsin” diye söz ettikleri Ayşe Teyze küçük yatırımcıları temsil ediyor.

Küçük yatırımcılar, yatırımlarını riske atmak istemiyorlarsa geçmiş performanslara baktığımızda paralarını hazine bonoları ve devlet tahvilleri olarak değerlendirebilirler. Acil olarak kısa vadede bu tasarruflarına ihtiyaçları yoksa uzun vadeli olarak hisse senetlerini de tercik edebilirler. Profesyonel bir destek alarak da yatırım fonlarına yönelebilirler.

Kısa vadede paramızı değerlendirmek için ne yapmalıdır?

Paranın vadesi kısaldıkça getirisi azalmaktadır. Risk almadan kısa vadede ancak bir sürpriz olduğunda para kazanmak mümkündür. Hisse senetleri kısa vadede kazandırma oranı riskli bir yatırım aracıdır

Küçük yatırımcıların paralarını tek bir yatırım aracına yatırmaları riskli olabilir. Bu nedenle portfoyünüzü genişletebilirsiniz. Bu nedenle yatırımınızı bölmeniz gerekmektedir.  Ekonomi uzmanları bu durumu bütün yumurtaların aynı sepete konmaması olarak tanımlıyorlar.

Altın küçük yatırımcıların her zaman güvenli liman olarak tanımladıkları bir yatırım aracıdır. Aynı şekilde yabancı para birimleri de küçük yatırımcının parasını değerlendirmek ya da değerini korumak için tercih edilen araçlar arasındadır.

 


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ