Linkedin ile İş Nasıl Bulunur?

Linkedin’de nasıl iş bulunur? İş hayatına nasıl katkı sağlar?

Linkedin 2003 yılında kuruldu. İş dünyasında insanların yaptığınız işten haberdar olması için tasarlandı. İş dünyasında güçlü bir bağ kurmanız için liderlerle paylaşımda bulunma imkanı sunar. Bu platformu üzerinden yeni iş fırsatı elde edebilirsiniz. Profesyonellerin ve liderlerin paylaşımlarının altında tartışma konusu açabilir, mesaj yolu ile bu kişilere ulaşabilir, bu kişilerin iş hayat tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Linkedin bir nevi online cv’nizdir. Size ayrılan sayfada eğitim bilginiz, iş tecrübeniz, hobileriniz ve elde ettiğiniz başarılar yer alır. Linkedin sayfanızı güncel tutmanız önemlidir. İş arayan birisi olarak bu platform size aktif olarak iş bulan konuma gelir. İş dünyasında işverenler bu forum üzerinden sizden haberdar olup size iş teklifleri sunabilir. Linkedin, gazetede iş arıyorum vasıflarım şunlardır şeklinde verilen ilanlar gibi aktif olarak hizmet verir.

Linkedin profilinize uygun olan iş ilanlarını listeleyerek size seçim yapma imkanı sunar. Gireceğiniz şirketin Linkedin sayfasına girip şirket hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz. Linkedin, profesyonel markanızı geliştirmenizi sağlar. İşe alım aşamasında insan kaynakları tarafından arama motorunda arandığınızda üstte çıkan hesabınız karşı tarafa iyi bir izlenim uyandırır. İstatistiklere göre her saniye 2 yeni üye kazanan Linkedin, bu hızla büyümeyle gelecekte iş dünyasının merkezi haline gelecektir.

Şirketler işe alım süreçlerini Linkedin hesaplarını gözden geçirerek yapıyor. Bu platformda bilginizi güncel tutma, doğru ve açık bilgiler girmeniz gerekir. Profiliniz sizi temsil ediyor hu yüzden sizi iyi ifade edecek cümleler kurun. Doğru ve güncel bilgilerle profilinizi oluştun.

Linkedin üzerinde iş bulmak için şu hususlara dikkat etmek gerekir:

1- Ulaşılabilir olmalısınız : Sizinle aynı pozisyonda ve iş kolundan olan kişileri eklemekten çekinmeyin. Sizi ekleyen kişileri de kabul edin. Böylece iş anlamında sosyal çevrenizi geliştirmiş olursunuz. İletişim bilgilerinizi güncel tutun. Adres ve telefonunuz ulaşılabilir olmalıdır.

2- Kim Olduğunuza Karar Verin : Aramalarda ön plana çıkmak için profil metinleri kullanın. Nasıl tanınmak istediğinizi belirten anahtar kelimeleri hazırlayın.

3- Profesyonel Kişilerden İlham Alın: Size benzer profilleri inceleyip fikirler alıp özgün Linkedin profili oluşturun.

4- Kendinizi Tanıtın : Kendinizi net bir şekilde ifade edin. Anlatımı kısa cümlelerle abartmadan yapın.

5- Güncelleyin: Telefonunuz çalmıyorsa profilinizi güncelleyin.


Bir önceki yazımız olan <En çok kazandıran meslekler< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*