Malülen Emeklilik Nedir?

Malülen Emeklilik Nedir?

Malülen Emeklilik Nedir?Malülen emeklilik diye bir tanım vardır. Zamanından önce bazı hallerde emekli olanlar için Malülen emekli olduğu söylenir. Öncelikle bilmeyenler için Malülen emeklilik nedir, bir bakalım. Kimsenin başına malülen emekli olmayı gerektirecek hallerin gelmemesini diliyoruz tabi ki. Ama yine de öğrenmek de fayda var. Malüllük nedir? Hangi durumlarda Malülen emekliliğe hak kazanılır.

İnsanların vücutlarında çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen arıza, sakat, engel gibi veya uğradıkları tedavisi imkansız hastalıklardan dolayı yapılması gereken bir takım işleri yapamayacak hale gelmeleri ”malullük’‘ halidir.. Malülen Emeklilik ise iştirakçilerin vücutlarında meydana gelen arızalar veya uğradıkları tedavisi imkansız hastalıklardan dolayı vazifelerini yapamayacak duruma gelmeleri halinde uygulanan emeklilik işlemidir.

Yukarıdaki sebeplerle çalışamayacak duruma düşenlere “malül” denilmekle beraber, malüllük meydana geliş sebeplerine göre üçe ayrılmaktadır.

a) Adi Malüllük,

b) Vazife Malüllüğü,

c) Harp Malüllüğü.

Adi Malüllük :

Adi malüllükte emekli aylığı bağlanma şartlarının başında iştirakçilerin en az 10 yıl fiili hizmet müddetinin bulunması gerekmekte olup, aksi takdirde toptan ödeme yapılmaktadır.

İstisna olarak 5 yıl fiili hizmet müddeti bulunan iştirakçilere, tedavisi, imkansız bir malüliyete uğramaları ve başkasının güç ve yardımı olmadan hayatını devam ettiremediklerinde 15 yıl hizmeti bulunan malüller gibi aylık bağlanmaktadır.

Vazife Malüllüğü:

İştirakçilerin vazife yapamayacak duruma düşmeleri;

a) İlgililerin vazifelerini yaptıkları sırada ve vazifelerinden doğmuş olursa,

b) Vazifeleri dışında kurumların verdiği herhangi bir kuruma ait başka işleri yaparken bu işlerden doğmuş olursa,

c) Kurumların menfaatini korumak maksadıyla bir iş yaparken o işten doğmuş olursa,

d) Fabrika, atölye ve benzeri iş yerlerinde, işe başlamadan evvel iş sırasında veya işi bitirdikten sonra, o iş yerinde meydana gelen ve yine o işyerinin mahiyetinden veya  çalışma konusunda ileri gelen kazadan doğmuş olursa,

buna “vazife malüllüğü” denir.

Vazife malüllükleri,

a) Keyif verici içki ve her çeşit madde kullanmaktan,

b) Kanun, tüzük ve emir dışında hareket etmiş olmaktan,

c) Yasak fiilleri yapmaktan,

d) İntihara teşebbüsten olursa,

e) Her ne suretle olursa olsun kendilerine veya başkalarına menfaat sağlamak veya zarar vermek maksadından doğmuş olursa, adi malüllük hükümleri uygulanır.

Harp Malüllüğü:

Vazife malüllerinden bu malüllüklere,

a)Harpte fiilen ateş altında,

b)Harpte, harp bölgelerindeki harp harekat ve hizmetleri sırasında,

c)Harpte veya harbe hazırlık devresinde her çeşit düşman silahlarının etkisi ile,

d)Askeri harekatı gerektiren iç ve sınır harekatı sırasında,

e)Barışta ve olağanüstü hallerde, emir veya görev ile uçuş yapan uçucularla, emir ve görevli olarak uçakta bulunanlardan uçuşun havadaki ve yerdeki sebepleriyle, emir ve görevle dalış yapan dalgıçlarla, denizaltı gemisinde veya dalgıç kıtasında bulunanlardan, denizaltıcılığın ya da dalgıçlığın çeşitli sebep ve tesiri ile uğranılmış ise bunlara “harp malülü” denir.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ