Meslekler ve Özellikleri

Doğru Meslek Seçimi

İlköğretim döneminde ‘’büyüdüğünde ne olmak istiyorsun’’ sorusu en sık karşılaşılan sorular arasında yer alır. Verilen cevap ise standarttır. ‘’Büyüyünce doktor olacağım’’ Küçük yaşlarda eğlenceli bu sohbetler, 18 yaşına gelen çocuğu ciddi ayrımlar yapmaya zorlar. Lise dönemine gelen çocukların kendi becerileri, ilgi alanları ve kapasitesi doğrultusunda bir meslek tercihi yapması önemlidir. Hatta bazı çocukların ilgi alanı dışındaki bir lise eğitimi aldığı görülebilir. Bu durum ülkemizdeki eğitim sistemindeki yetersizliklerden kaynaklanır. Doğru meslek seçimi için, mesleklerin yakından tanınması önemlidir. Kazandırdığı para, iş imkânları, hangi uğraşları gerektirir gibi irdelemeler ile yapmak istediğiniz mesleği belirlemek oldukça kolay olacaktır.

Eczacılık; puanı en yüksek bölümlerden biri olan eczacılık, maddi olanakları da fazla olan meslekler arasında yer alır. Eczacılar, çeşitli kimyasal karışımların incelenmesi veya doktorların yazdığı ilaçların temin edilmesini sağlar. Ayrıca hastalara ilaçların kullanımı hakkında çerçeveli bilgi verir.

Eczacılık mesleğinin gereklilikleri; kimya derslerine ilgi gösteren ve insan ilişkileri kuvvetli kişilerin yapabileceği meslekler arasında yer alır.

Sosyolog; insan topluluklarının faaliyetlerini ve gelişimlerini takip eden sosyologlar günümüzde en fazla iş imkânı bulunan meslekler arasında yer alır. Sosyologların görevi toplumsal olayların verilerini toplamak, geçmişte bulunan veriler ile karşılaştırmak ve çözüm yolları sunmaktır.

Sosyolog olmak için gerekli yetenekler; sosyologlar insan ilişkilerine odaklı çalışır. Bu sebeple girişken ruhlu, iletişimi kuvvetli ve sorun çözme becerisi bulunan kişilerin sosyolog olması gerekir.

Müfettiş; müfettiş olmak için iyi bir eğitim almış olmak ve çeşitli sınavları başarı ile geçmek gerekir. Müfettişin görevi; kamu kurumları veya özel kurumların yönetmeliğe göre yönetilip yönetilmediğini takip etmek ve rapor hazırlamaktır. Banka müfettişleri, okul müfettişleri gibi pek çok alanda müfettiş mevcuttur.

Müfettiş olmak için gerekli yetenekler; sık seyahat eden müfettişlerin daha enerjik olması gerekir. İnsan ilişkileri güçlü ve dikkat kabiliyeti gelişmiş kişilerin müfettiş olarak görev yapması mümkündür.

Gıda Mühendisi; son yılların yoğun ilgi gören meslekleri arasında yer alır. Gıda mühendislerinin görevi; gıda maddelerinin içeriği bozulmadan tüketiciye ulaştırmaktır. Günümüzde fabrikalar, lokantalar gibi büyük çaplı çalışan barındıran firmaların gıda mühendisi bulundurması zorunludur. Bu sebeple gıda mühendisleri için iş alanı oldukça geniştir.

Gıda mühendisi olmak için gerekli beceriler; gıda mühendisliği, geniş bir kimya bilgisi gerektirir. Ayrıca dikkati kuvvetli, aktif yaşamayı seven kişilerin çok daha kolay yapabileceği meslekler arasında yer alır.

İşletmeci; gıda, tekstil, finans gibi pek çok firmada yönetici olarak çalışan, çalışanların düzenini, karlılık durumunu, ürün veya hizmetin kalitesini kontrol altında tutan kişilere işletmeci denir. Günümüzde eğlence mekânı işletmecileri oldukça büyük paralar kazanabilmektedir. İyi derecede bilgisayar kullanan ve insan ilişkileri gelişmiş kişilerin işletmeci olarak görev yapması mümkündür. İşletmeci olmak için halkla ilişkiler veya işletme bölümlerinden birini bitirmek gerekir.


Bir önceki yazımız olan <Bayram namazı saat kaçta kılınacak?< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*