Milletvekillerine yeni haklar geliyor!

Milletvekillerine yeni haklar geliyor!

Milletvekillerine Yeni Haklar Geliyor Meclis’te grubu bulunan dört partinin milletvekilleri “haklarının iyileştirilmesi” konusunda anlaştılar. Uzun süredir üzerinde çalıştıkları TBMM Üyeliği Yasa Teklifi imzalanarak Meclis’e sunuldu.

Milletvekilleri ile ilgili tüm düzenlemeleri tek çatıda toplayan teklifte milletvekillerine yeni hakların getirilmesi yer alıyor. Milletvekilleri yeni haklarla mezara kadar statü talep ediyor. Bir kez seçilen milletvekili, TBMM üyeliğinin tüm haklarından ölünceye kadar faydalanabilecek.

Teklifte getirilmesi istenen yenilikler şöyle: 

  • Milletvekillerinin üzerinde anlaştığı yeniliklerin başında “ömür boyu kırmızı pasaport” talebi geliyor. Bir deyişle ömür boyu diplomatik pasaport hakkı olacak. Hali hazırda milletvekillerini kaybeden ve emekli olan kişiler, yeşil pasaport kullanıyor.
  • Milletvekilleri başkent protokolü listesinde, kuvvet komutanlarının altında, orgeneral ve oramirallerin üzerinde yer alacaklar. Mevcut düzenlemede, orgeneral, oramiraller, YÖK Başkanı, TBMM Başkanvekilleri, vekillerin üzerinde yer alıyorlar. Şu anda protokol listesinde 23. sırada bulunan milletvekilleri yeni yasa teklifiyle protokolde 14. sıraya yükselecekler. 

Trafikte Geçiş Üstünlüğü 

  • Milletvekillerinin kullandıkları araçlara ambulans, itfaiye ve takipteki polis araçları gibi geçiş üstünlüğü getiriliyor.  Teklif yasalaşırsa, vekillerin araçlarına trafik cezası kesilemeyecek.
  • Milletvekillerine, üyeliği sona erenlere ve dışarıdan atanan bakanlara verilen kimlik belgesi, tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmünde olacak. 

Düzenleme Cumhurbaşkanlığı’nı da Kapsıyor Özel Ödenek 

  • TBMM bütçesi milletvekillerinin temsil niteliğinde katıldığı programlardaki giderlerini de üstlenecek.
  • Milletvekilleri maaşlarını 3 aylık peşin almaya devam edecek. Ancak ölüm, Cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimler halinde önceden verilen üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmayacak.
  • Milletvekilleri mevcut uygulamadaki gibi silah ruhsatı alabilecek. Ancak ruhsatları süresiz olacak ve bu belgeler için vergi ve harç alınmayacak.
  • Meclis’e sunulan teklifte vefat eden milletvekilleri için Ankara’da düzenlenen cenaze törenleri meclis tarafından, Ankara dışında yapılacak cenaze törenleri de valiliklerce organize edilecek. 
  • Milletvekillerinin ölümü halinde 12 maaş “ölüm ödeneği” verilesi talep ediliyor.
  • Teklife göre, milletvekilleri kamuya bağlı sosyal tesislerden, o tesislerin en üst düzey yöneticisinin imkanları düzeyinde yararlanacak. 

Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi ilerleyen günlerde ilgili komisyona sevk edilecek. Milletvekillerinin uzlaşarak meclise sevkettiği Yasa Teklifi ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan 13 Nisan ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıklayın! başlıklı makalemizde 13 Nisan ehliyet sınavı sonuçları, 13 Nisan MTSAS sonuçları ve 2013 Ehliyet sınav tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ