Muhtaç maaşı alabilme şartları değişti

Muhtaç maaşı alabilme şartları değişti

Muhtaç maaşı alabilme şartları değişti65 yaş ve üzeri muhtaç olanlara ödenen muhtaçlık maaşı alabilme kapsamı genişletildi. Hali hazırda 65 yaşını geçtiği halde yeterli geliri olmayan kişiler yaşadıkları yerdeki muhtarlıklara başvurarak muhtaç maaşı alabiliyorlar. Bu kişiler belirlenen şartlara uygun olduklarında sosyal yardımlardan da yararlanabiliyor. Yeni yapılan düzenlemeyle muhtaç maaşı alabilmenin kapsamında değişikliğe gidildi.

2022 Sayılı kanun kapsamında maaş alabilmeleri şartları da genişletiliyor.

2022 sayılı Kanuna göre 65 yaşını aşmış muhtaç vatandaşlara ve muhtaç engellilere sosyal yardımlar yapılıyor. Kanuna göre kişinin “muhtaç” olarak kabul edilebilmesi için hane içinde kişi başına düşen gelirinin 119 TL’den az olması gerekmektedir. Bilindiği gibi bu rakam, ülkemizin ekonomik olarak geldiği nokta dikkate alındığında çok düşük bir rakam olarak kalıyor.

Diğer sosyal yardımlardan yararlanabilmek için daha önce sosyal güvencesinin olmaması şartı vardı. Ancak Temmuz ayında yapılan değişiklik ile sosyal güvencesi olsun olmasın hane içindeki kişi başı geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan aileleri sosyal yardım kapsamına alındı. Değişiklikle kayıt dışı istihdama da yol açan bu sınır ortadan kaldırmış oldu. Bu durumda da ailenin gelir durumuna göre sosyal yardım almasına imkan sağlandı.

Bu nedenle 2022 sayılı Kanuna göre 65 yaş ve engelli maaşı alabilme şartı da hane içindeki kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3’ü seviyesine yani 234 TL’ye çıkarıldı.


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ