Nüfusa geç kayıt dönemi bitti

Nüfusa geç kayıt dönemi bitti

Nüfusa geç kayıt dönemi bittiAileye yeni bir bebek katıldığında nüfus müdürlüğüne başvurarak kimlik çıkarılması gerekmektedir. Çalışanlar bebekleri olduğunda hemen nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak yeni doğan bebeği kayıt ettiriyor. Devletten ödeme almak için kayıt işlemini hızlandırıyorlar. Ancak bazıları da kimlik çıkarma işini gerekli oluncaya kadar erteliyor. Hatta birçok aile çocuklarının kimliğini ancak okul gidince çıkarmak zorunda kalıyor.

Yeni düzenlemeyle artık bu ihmalin önüne geçilmek isteniyor. Bu düzenlemeyle bebeklerin nüfusa geç yazılma dönemi bitiyor. Bu sistemden hastane, doğan bebeğin bütün bilgilerini TÜİK ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bildirecek. Bebeğin kimliği bir ay içerisinde ailenin evine posta ile gönderilecek. Aile, çocuğunun ismini değiştirmek isterse bir ay içinde mahkemeye gitmeden yeni bir ad koyabilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de 2012 yılında 0-1 yaş arası 1 milyon 215 bin bebek bulunuyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın verileri ise 1 milyon 240 bin. Bu da yeni doğan bebeğini aynı yıl nüfusa kaydettirenlerin sayısının düşük olduğunu gösteriyor. Sağlık Bakanlığı yeni uygulamayla kurumlar arası karışıklığı önleyecek. Böylece yeni doğan bebeklerin istatistikleri daha doğru ve hızlı bir şekilde tutulacak. Doğum kayıtlarının bebeğin doğduğu andan itibaren yapılması ve bundan sonraki işlemlerin bu kayıt üzerinden yürütülmesi pek çok kurum ve kuruluşun yürüttüğü işlemlerde önemli kolaylıklar sağlayacak. Bakanlık, Ulusal Yenidoğan Tarama Programı Yazılımı’nı nüfus kayıt işleminde kullanılabilecek şekilde TÜİK ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri ile birlikte yeniden düzenledi.

Hastanelerde kullanılan ‘Bebek Bilgi Sistemi’nde ailenin adres ve iletişim bilgileri, kan numunesi alımına dair bilgiler (alınma zamanı, kan numunesini alan kurum, il ve personel) işleniyor. Bebeğin kimlik bilgileri ile doğum yeri, doğum tarihi ve saati, cinsiyeti, doğumun gerçekleşme şekli, bebeğin doğum ağırlığı ve gebelik haftası, bebeğin doğum sırası, annenin canlı doğum sırası gibi bilgiler de anında sisteme kaydediliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin talebi doğrultusunda aileye bebeğin evlilik içi veya evlilik dışı doğup doğmadığı ve bebeğin dini ile ilgili sorular da yöneltiliyor. Ancak sadece isteyen bu bilgileri dolduruyor. Yeni sistem uygulamaya başladığında Sağlık Bakanlığı’nın veri tabanını kullanacak olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri, bebeğin kimliğini basarak aileye gönderecek. Böylelikle özellikle doğu ve güneydoğuda geçerli olan ‘nüfusa geç kayıt ettirme’ sorunu da ortadan kalkmış olacak. Ailelerin hastanede bebeklerine koydukları ismi bir ay içinde değiştirebilecek.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fırat dedi ki:

    Benim kızım 23 aralık doğumlu 2 ocak yazdırabilirmiyim çünkü 1 haftayla bir yaş büyük gibi duruyor teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ