OGS’ler de kalkıyor! Peki Depozitolar ne olacak?

OGS’ler de kalkıyor! Peki Depozitolar ne olacak?

Ulaştırma Bakanlığı, KGS’lerden sonra şimdi de OGS’leri kaldırmaya hazırlanıyor. Köprü ve otoyollardaki trafiği azaltmak için başlatılan Hızlı Geçis Sisyemi HGS uygulamasından sonra şimdi de Otomatik Geçiş Sistemi OGS kaldırılıyor. Şubat ayında KGS gişelerini HGS’ye çeviren bakanlık 6 ay içinde OGS gişelerini HGS’ye çevirerek tüm gişeleri kaldıracak. Böylelikle köprü ve otoyol geçişlerinde sadece HGS kullanılacak. Ancak OGS’lerini HGS’ye çevirmek isteyen tüketiciler ödedikleri depozitoyu almalarına rağmen cihaz bedellerini geri alamayacak.

Köprü ve otoyollarda artık sadece HGS kullnılacak. 6 ay içerisinde otoyol ve köprülerdeki tüm gişeler kaldırılacak. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım “OGS’si olana bedelsiz HGS vereceğiz, bunları da eve teslim edeceğiz” açıklamasından sonra OGS sahiplerinin aklına depozito ve cihaz bedellerinin ne olacağı sorusu geldi. PTT Genel Müdürü Osman Tural’ın açıklama yaparak “hızlı ve kolay geçiş için OGS’lerin HGS’ye çevrilerek, yaklaşık 3 milyon OGS’nin yerini HGS’ler alacak. 6 ay içinde sistem tüm gişeler kaldırılacak. Havadan okuma sistemi ile geçen araçlar sınıflarına göre okunarak ücretlendirilecek. Şu anda 2.1 milyon HGS kullanıcısı var” diye konuştu.

Depozito bedeli ne olacak?

Vatandaşlar OGS cihazı satın alırken cihaz bedeli ve depozito parası ödediler. Depozito ücretini HGS’ye geçişte geri alacak olan tüketiciler, ödedikleri cihaz bedellerini alamayacak. OGS sisteminin sunan bankalar da, “OGS cihazını satın alanlar eğer depozito ödedilerse bunu geri alabilecek. Ancak cihazları geri alma durumu olmadığı için cihaz bedellerini ödemek söz konusu değil” diyor. Ancak bir banka yetkilisinin de “Ne depozito ne de cihaz bedeli geri ödenmiyor” şeklindeki açıklaması kafaları karıştırdı.

PTT Genel Müdürü Tural, “Bankalar bu ücretleri depozito olarak değil cihaz bedeli olarak aldı. 3 yıllık garanti süresi dolan cihazların bedeli geri ödenmiyor.”

OGS ve HGS’nin Farkı Ne?

Yılbaşından itibaren uygulanmaya başlanan OGS otoyol ve köprülerden duraklamadan, yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlıyor. OGS alınırken ilgili bankalara 40-60 lira bedel ödeniyor. Ayrıca OGS’yi kredi kartı hesabıyla ilişkilendirmek veya banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekiyor.

Oysa HGS herhangi bir PTT şubesinden 5 TL karşılığında veya bankalardan ise ücretsiz olarak alınabiliyor.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nilgun dedi ki:

    ogs cihazını alırken bankaya 60 tl de ben ödedim ama bu depozite bedeli olarak alındı, çalınma veya kaybolmaya karşı alırkende geri ödenmeyeceğine karşı bilgi verilmedi. öyle bir yazıda görmemiştim. ben cihazı iade ettim . bence cihazı bankaya iade eden her vatandaşın parası geri ödenmeli . bu yöntemde bankaların insanları başka şekilde sömürme ve yontma şekli sanırım.

BİR YORUM YAZ