OYAK, üyelerine 2.4 milyar dağıtıyor

OYAK üyeleri her yıl nema alıyor. Bu yıl belirlenen nema tutarı oldukça yüksek olacak. OYAK Genel Kurulu’nda çıkan temettü müjdesi üyeleri sevindirdi. Kurumun üyelerine 2.4 milyar TL dağıtılacak. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, OYAK sisteminin, öğretmen ve polise de örnek olmasını diledi.

OYAK Genel Müdürlüğü İş BaşvurusuBu yıl üyelere dağıtılacak olan kazanç (nema) tutarı OYAK Genel Kurulu’nda 2 milyar 349 milyon TL olarak belirlendi. Kazanç seviyesi, yıl içinde kullanılan üye kaynaklarının yüzde 15.3’ü olarak gerçekleşti. Nihai üye varlığı 17 milyar 342 milyon TL oldu. OYAK’ın üyeleri için yönettiği likit fonların yıllık getirisi, bankalarca yönetilen 50 büyük fonun getirisinin 2 katı üzerinde işlem gördü.

4.4 Milyarlık İhracat

OYAK, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 3’ünü, tüm vergilerin de yüzde 1.03’ünü (3.4 milyar TL) geçen yıl yaptığı 4.4 milyar TL’lik yurtdışı satışla tek başına karşıladı. OYAK başkanı Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 54’üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda OYAK’ın başarılarından söz etti.

Polise Örnek Olsun

OYAK modelinin başarılarının diğer kurumlara da örnek olmasını temenni ediyorum” diyen Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: “Yurtdışında, gelişmiş demokratik ülkelerde OYAK benzeri birçok örnekler bulunuyor. Tüm çalışanların polisler, öğretmenler, diğer meslek gruplarının ve benzer emeklilik fonları vasıtasıyla Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu tasarrufa bu yolla yapmasını diliyorum. Bu fonlar, OYAK’taki gibi profesyonel yönetilerek istihdam yaratan yatırımlara dönüştürülebilsin.”

Üyelerde Rütbe Farkı Gözetilmiyor

Türkiye’de çalışanların emekliliklerin, daha iyi bir gelir ve yaşam standardına sahip olması gerektiğini vurguladı. Yılmaz, “OYAK, bu anlamda, özgün ve örnek bir kuruluş. Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ve sivil üyelerine, rütbe farkı gözetmeksizin eşitlik ilkesi çerçevesinde yaklaşıyor. Ayrıca yatırımlarıyla da ülke ekonomisine katkıda bulunuyor” dedi.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*