Özel güvenlikçilerin maaşına zam müjdesi

Özel güvenlikçilerin maaşına zam müjdesi

Özel güvenlikçilerin maaşına zam müjdesiÖzel şirketlere bağlı olarak çalışan özel güvenlik görevlilerinin maaşlarına zam yapılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun‘da değişik yapıyor.

Değişikliği içeren kanun tasarısı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu değişiklikleri yürütmek üzere İçişleri Bakanlığı bünyesinde Özel Güvenlik Komisyonu kurulacak. Özel güvenlik personellerinin maaşları, büyükşehirlerde silahlı olarak çalışacak olanlarda asgari ücretin yüzde 70, silahsız olarak çalışacaklarda ise asgari ücretin yüzde 40 fazlasından az olmamak kaydıyla net ücret ödenecek. Diğer illerde silahlı olanlara asgari ücretin yüzde 30 fazlasından az olmayacak şekilde net ücret verilecek. Böylece, özel güvenlikçilerin maaşları 750 TL’den bin ila bin 200 TL’ye yükselecek. Özel güvenlikçilerin ücretlerden bir kesinti yapılmayacak. Aykırı hareket eden özel güvenlik şirketlerine her bir görevli için 5 bin lira para cezası verilecek. Bu şartları ihlalin tekrarı durumunda şirketin faaliyet izin belgesi iptal edilecek.

Kayıtdışına 5 Bin TL Ceza

Özel güvenlik şirketlerinin kayıt dışı personel çalıştırmasını önlemek cezai yaptırımlar geliyor. Kayıt dışının önlenmesi amacıyla sıkı kontroller yapılacak.

Kayıtdışı istihdamın önlemek için gözetim, denetim, kontrol, bekçilik gibi adlar altında yürütülen güvenlik hizmetleri izne tabi olacak. İzinsiz özel güvenlik görevlisi istihdam eden şirketlere herbir özel güvenlikçi için 5 bin lira para ceza ödeyecek. Kamera görüntüleri ve verileri amacı dışında kullanan şirketlere ağır ceza verilecek. Özel güvenlikçilerin görev alanlarında da düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler çerçevesinde talih oyunlara oynanan yerlerde, alkollü içki tüketilen eğlence mekânlarında, toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterisi gibi etkinliklerde özel güvenlikçiler silahlı görev yapamayacak. Silahlı özel güvenlikçilerde aranan yaş şartı 18’den 21’e yükseltildi.

Eski Hükümlü güvenlikçi olabilecek 

Tasarı ile kamu sağlığına karşı işlenen suçlardan hüküm giyenlerin özel güvenlikçi olmasındaki engeller kaldırıldı. Ancak, üniformalı olarak toplantı ve gösteri yürüyüşe katılan, kimlik kartını başkasına kullandıran özel güvenlik görevlisine 2 bin lira idari para cezası kesilecek. Bu kişilerin çalışma izni iptal edilecek.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Yakup Abacı dedi ki:

  Bu soz yillardir soyleniyor zam olayi ama biz gorurmuyuz mechul birda parayi şirketler vuruyor bunlara ne öte git diyen var nede karşı çıkan istedikleri gibi soyuyorlar yıllardır özel guv.de çalıştım bu mesleki kadar beleş meslek yok onu anladım birde 5188 saylı kanuna baglılar güya normal amele bile bir özel guv.den fazla alıyor okadarını soylım

 2. Mustafa dedi ki:

  Eğer kurul kurulacaksa bu yasa 5 seneden evvel çıkmaz. En az 5 yıl. Herkesle iddaya girerim. Torba yasayıda gördük. 7 yıldır aynı yerde çalışıyorum ve 7 yıldır asgari ücret alıyorum.
  Size oy veren ellerim kırılsaydı keşke.

 3. ali dedi ki:

  Herşey yavaş yavaş şartlar yeni olgunlasti umut kesmeyelim büyük reis deyince olur

BİR YORUM YAZ