Özel hastanelere ne kadar fark ödenecek?

Özel hastanelere ne kadar fark ödenecek?

Özel hastanelere ne kadar fark ödenecek?Sigortalılar özel hastanelerde muayene ve tedavi olduklarında ne kadar katkı payı ödeyecekler? Özel hastanelerin sigortalıdan aldıkları fark ücretleri değişti mi? Sigortalılar özel hastanelere giderken artık bir kez daha düşünmek zorunda kalacaklar. Çünkü özel hastanelerin fark ücretlerinde artış oldu.

Artık özel hastaneler sigortalıdan 2 kata kadar ilave ücret talep edebiliyor. Bu ücret farklarını SGK internet sayfasındaki özel bir yazılımdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca sigortalılardan kaç TL ilave ücret alınacağını, hangi bölüme be kadar fark ödeneceğini ve hekimlerin özgeçmişleri gibi önemli bilgilerde buradan öğrenilebilecek.

Özel hastanelerde ne kadar fark ödeyeceğiz?

2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu önemli yenilikler getirdi. En önemli yenilik ise, herkesin sağlık sigortası kapsamına alınması ve artık sigortalıların da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşma imzalayan özel hastanelerin yolunun açılmasıydı.

Sigortalılara özel hastane kapısı açılmasına açıldı ama, kanuna göre, vakıf üniversiteleri ve özel hastaneler, sigortalılardan fark ücreti alarak hizmet vermeye başladı.

İlave ücreti belirleme yetkisi Bakanlar Kurulu’na verildi. Bakanlar Kurulu sigortalılardan alınacak fark ücretin tavanını belirleme yetkisine sahip oldu.

Tavan yüzde 200 oranında arttı

Bakanlar Kurulu 2008 yılında, ilk olarak ilave ücret oranını yüzde 30’a çıkardı. Zaman içinde bu oran, yine Bakanlar Kurulu kararlarıyla yüzde 70’e ve ardından yüzde 90’a çıktı. Ancak fark ücreti artışları sürerek, 2013 yaz aylarının başında çıkarılan bir torba kanunla, Bakanlar Kurulu’na bu sefer yüzde 200’e kadar fark ücreti belirleme yetkisi verildi.

Geçtiğimiz günlerde çıkan Bakanlar Kurulu kararıyla özel hastanelerin sigortalıdan alacakları fark ücretinin tavanı yüzde 200’e çekildi. Bakanlar Kurulu kararında, “Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık sunucuları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla iki katına kadar ilave ücret alabilirler” ibaresi eklendi.

Sonuç olarak, bugüne kadar tedavi masrafı için SGK’dan 100 TL alan özel hastane, sigortalıdan da 90 liraya kadar ücret talep ediyorken, Bakanlar Kurulu kararı sonrası 200 TL’ye kadar fark talep edebilecek.

Ancak, Bakanlar Kurulu’nun yeni kararında eksik bir konu var. Özel hastaneler donanım ve hizmet kalitelerine göre A sınıfından E sınıfına kadar kategorilendiriliyor.

A sınıfı bir hastane sigortalıdan daha yüksek fark ücreti talep ederken, E sınıfı hastane daha düşük fark ücreti alabiliyor. Ancak Bakanlar Kurulu kararında tüm özel sağlık kuruluşları için “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla 2 katına kadar ilave ücret alabilirler” denildi.

Bu durumda daha önce E sınıfı bir özel hastane yüzde 30 fark ücreti talep ederken, şimdi A sınıfı hastanelerin talep ettiği yüzde 200’lük fark ücreti alabilecek. Bu karar sonrası SGK’nın ne yapacağını merak ediliyor.

Hastanın yazılı onayı gerekiyor

Sigortalılara özel hastaneye gitmenin faturası arttı. Daha önce muayene için, örneğin SGK sizin adınıza özel hastaneye 30 TL öderken, şimdi aynı hastane sizden de 60 TL alabilecek. Bu ücretin dışında hastane kapısından girdiğiniz anda 3 TL’si reçete bedeli olmak üzere toplamda 15 TL’lik bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla değiştirilen muayene fark ücretlerine birkaç örnek verelim; poliklinik hizmetleri için göz muayenesi fark ücreti 22.3 TL’den 49.6 TL’ye, cildiye 24.3 TL’den 54 TL’ye, kulak burun boğaz 23.3 TL’den 51.8 TL’ye yükseldi.

Ayrıca çocuk hastalıkları için hastalardan alınan poliklinik hizmet fark ücreti 24.3 TL’den 54 TL’ye çıkarıldı. Bundan başka, hekimlerin hastalardan isteyecekleri test ve tahliller için de ayrıca fark ücreti alınacak.

Kanuna göre, özel hastane, kendisine gelen vatandaşa verilecek sağlık hizmeti öncesinde, alacağı ilave ücrete ilişkin olarak hasta veya hasta yakınının yazılı onayını alması gerekiyor. Bu yazılı onay alınmadan, özel hastanenin işlemler sonrasında ilave ücret talebinde bulunması mümkün değil.

‘Hastaneyi seç, doktoruna ulaş’

Yeni belirlenen fark ücreti, çok şikayet konusu olacak gibi görünüyor.  Özel hastanenin kendisinden ne kadar fark ücreti alacağını bilmeden bu hastanelere gidenler şok yaşayabilir. İşte bu sürprizleri yaşamamak için önceden katkı paylarını öğrenmek gerekiyor. SGK, kendi internet sayfasına (www.sgk.gov.tr) koyduğu bir yazılımla sigortalılara özel hastane fiyatları hakkında önceden bilgi veriyor. Hatta hangi özel hastanede hangi branşlar var, hangi hekimler var bunları önceden görmek, bilmek mümkün.

Doktorların özgeçmişleri bile var

SGK’nın yeni  yazılımında “Hastaneni Seç, Doktoruna Ulaş” uygulaması bulunuyor. Bu uygulamayla SGK’lıların özel hastaneye gittiklerinde ödeyecekleri ilave ücret önceden öğreniliyor. Amaç, sigortalıların özel hastaneler karşısında mağdur olmasının önlenmesi ve şikayetlerin bitmesi. Sigortalı hastaneye gitmden önce bilgisayardan ilk olarak kendi il veya ilçesinde gitmek istediği SGK ile anlaşmalı özel hastaneyi belirliyor.

Sağlık şikayetine bağlı olarak o hastanede ilgili bölüm olup olmadığını görebiliyor, ilgili branş varsa yine o branştaki hekimlerden birisini bilgisayar başında seçiyor. Bu bilgisayar uygulamasında hekimlerin özgeçmişlerini de görebiliyor. Sistemin hastanın, gideceği hastaneye ne kadar ilave ücret ödeyeceğini önceden göstermesi de mağduriyetleri engelliyor.

SGK, geçen yıl içinde uygulamaya soktuğu bu yöntemle sigortalıların fark ücreti dolayısıyla mağdur olmamalarını amaçlıyor. Ayrıca tüm işlemleri kayıt altında tutarak sağlık harcamalarını izleyebiliyor, denetleyebiliyor.

Özel hastanelerin sigortalılardan alacakları fark ücretlerinin artması, SGK’nın “Hastaneni Seç, Doktoruna Ulaş” uygulamasının önemini arttırdı. Çünkü özel hastanelerde kabarık faturalarla karşılaşmamak için, en azından bu hastanelerin ne kadar fark ücreti aldıklarını bilmek sigortalılar için faydalı olacak.

Özel hastanelerin sınıf fark etmeksizin 2 katına kadar ilave ücret talep etmesi özel hastane sayısınında artmasına neden olur. 2007 yılında 365 olan özel hastane sayısı, 4 yıl gibi kısa bir sürede 500 rakamına ulaştı. 2011 yılı verilerine göre 503 olan özel hastane sayısı bu düzenlemelerle birlikte herhalde 2013 yılı sonunda 1000 rakamına ulaşır. Kısacası ilave ücret miktarının artırılması, özel sermayeyi hastane sektörüne çekecek.

2011 yılı verilerine göre sadece 14 ilde özel hastane bulunmuyor. Bu kararla büyün illerimizde özel hastane olacağını söyleyebiliriz.

2009 yılından bu yana özel hastanelere başvuru sayısı yüzde 30 arttı. Bununla birlikte özel hastanelere SGK tarafından yapılan ödemelerde de yüzde 50 artış var. Yani özel hastane sayısı arttığı gibi, özel hastanelere yapılan başvuru sayısı da artıyor ve bununla birlikte SGK’nın özel hastanelere yaptığı ödeme miktarı da artış gösteriyor.

Hangi hallerde fark ücreti alınmayacak?

Kanunda özel hastanelerin hangi durumlarda fark ücreti alamayacakları belirtiliyor. Buna göre; acil servislerde verilen ve “yeşil alan muayenesi” adı altında kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere,

* Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,

* Yoğun bakım hizmetleri,

* Yanık tedavisi hizmetleri,

* Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),

* Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,

* Organ, doku ve hücre nakilleri,

* Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,

* Diyaliz tedavileri,

* Kardiyovasküler cerrahi işlemleri için (öğretim üyesi tarafından SUT’un 4.1.1 numaralı maddesi kapsamında verilen sağlık hizmetleri hariç), otelcilik hizmetlerinde herhangi bir ilave ücret alınmıyor.

‘Hastaneni seç, doktoruna ulaş’ uygulaması için tıklayınız. 


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ