Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar

Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar

Pasaport, yurt dışına çıkarken gerekli olan bir nevi kimliktir. Her ülkenin kendi vatandaşına veya vatandaşlığına geçmiş kişilere ya da bir başka bir ülkenin vatandaşıyken sığınma hakkı alan kişilere verilen resmi belgeye pasaport denir. Pasaport almak isteyen vatandaşın durumuna uygun çeşitli pasaportlar mevcuttur. Bunlar ; Umuma Mahsus Pasaport (Lacivert), Umuma Mahsus Müşterek Pasaportlar, Hizmet Damgalı Pasaportlar olmak üzere gruplandırılırÖğrenci ve İşçi Meşruhatlı PasaportBir ülkeden diğer bir ülkeye geçişte herkesin pasaport ya da yerine geçen bir belge bulundurması gerekmektedir. Pasaport almak isteyen vatandaşlar İl Emniyet Müdürlüklerine müracaat eder. Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar nelerdir?
Pasaport almak için bağlı bulunduğunuz il veya ilçe emniyet müdürlüğünün pasaport amirliğine aşağıdaki evraklarla birlikte müracaat edilmelidir. Bağlı bulunduğunuz (nüfüsa kayıtlı olduğunuz il veya ilçe) yerde değilseniz bulunduğunuz adresi gösteren bir ikametgah belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra işlemler pasaport amirliklerince yürütülecektir.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler:

– İl veya İlçe Emniyet Müdürlüklerinden temin edilecek pasaport talep formu,

– Nüfus cüzdanının aslı,

– İlk kez alacaklar için 4 adet 4.5 x 6 cm ebadında vesikalık biyometrik fotoğraf Pasaport uzatma (temdit) için iki adet fotoğraf

– Maliye Bakanlığınca her yıl belirlenen ” Pasaport cüzdan bedeli ” ve talep edilen sürelere göre belirlenmiş pasaport harcı, Uzatma (temdit) için pasaport cüzdan harcı alınmaz
– Veznesi bulunmayan emniyet müdürlüklerinde polis memurunun vereceği evrakta hangi hesaba ne kadar ücret yatırılacağı yazar. Genellikle Ziraat Bankasına ödeme yapılır. Bankadan alınan dekont getirip memura teslim edilir.

– Pasaport almak için gelemeyecek kadar rahatsız olanlar için noterden vekaletname alarak işlem yapabilir.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ