Polislik için boy şartına düzenleme

Polislik için boy şartına düzenleme

Polis olmak isteyenlerin en çok şikayet ettiği konulardan biri de boy şartıdır. Bazen polis olmak için tüm şartlara uygun kişiler boy şartını kılpayı ile kaçırarak hayallerinden vazgeçmek durumunda kalıyorlar. İşte bu sorundan yakınanların memnun olacağı bir düzenleme yapıldı.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik, Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu ön lisans programına alınacak erkek öğrencilerin boy şartı aynı kalırken, kadın öğrencilerin boy şartını 162 santimetre olarak yeniden düzenlendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı eğitim öğretim kurumlarına alınacak öğrencilerde, Emniyet Teşkilatı’na ilk atamalarda, öğrencilikte veya memuriyette hastalanma durumlarında, malullük, vazife malullüğünde, idari polisliğe geçişlerde, hizmet sınıfı değişikliklerinde ve atamalarda aranacak sağlık şartlarına ilişkin esas ve usulleri düzenleyen ”Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile fakülte ve yüksekokul lisans programlarına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu ön lisans programına alınacak öğrencilerin boy şartı kadınlarda 165 santimetreden 162 santimetreye düşürüldü.

Polis Koleji’ne alınacak öğrencilerde ise ”bedensel ve hormonal gelişim devam ettiğinden” boy sınırı, 13 yaş erkelerde 139’dan 142 santimetreye, kızlarda 144’den 147 santimetreye; 14 yaş erkeklerde 144’ten 145 santimetreye, kızlarda 147’den 154 santimetreye; 15 yaş erkeklerde 151 santimetre sınırı değişmezken, kızlarda 157 santimetreye çıkarıldı. 16 yaş erkeklerde ve kızlarda 156 santimetre olan boy sınırı, 160 santimetreye yükseltildi.

Yönetmelikle göz sorunları ile ilgili madde de düzenlendi. ”Göze ait hiçbir operasyon ve lazer müdahalesi geçirmemiş olacaktır” ve ”Refraktif cerrahi ile yapılan her türlü düzeltme girişe engel teşkil eder” ibareleri kaldırıldı.

Polis Koleji’ne Giriş Yönetmeliği’

Öte yandan ‘Polis Koleji’ne Giriş Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle Polis Koleji’ne girişte yeni kriterler belirlendi. Polis Koleji’ne alınacak aday öğrencilerle ilgili usul ve esasları düzenleyen ”Polis Koleji’ne Giriş Yönetmeliği” de Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Polis Koleji’ne başvuracaklarda alkol ve kumar alışkanlığı bulunmamak, uyuşturucu veya psikotrop maddeleri hiç kullanmamış olmak, fuhuş ve fuhşa aracılık suçlarıyla genel ahlaka aykırı oyun, temsil, film, video band, teyp kaseti, VCD, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimiyle ortaya çıkan zararlı yayın, yayım ve benzeri işlerde çalışmamış veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak şartları aranacak.

Bu sayılan suçların herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılması, mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi ya da başka bir tedbire çevrilmesi de Polis Koleji‘ne girmeye engel teşkil edecek.

Anarşi ve terör eylemleriyle bu tür toplantı, yürüyüş ve mitinglere karışan, destekleyen polis okullarına alınmayacak.Polislik için boy şartına düzenleme


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ