PTT, Altın Satışı Yapacak!

PTT, Altın Satışı Yapacak!

Ptt altın satışıPTT Genel Müdürlüğü, İstanbul Altın Rafinerisi AŞ (İAR) ile altın satışı ile ilgili anlaşma yaptı. Anlaşma gereğince PTT gram altın satışına başlayacak. Altın satışına ilk olarak PTT’nin 13 ildeki 14 başmüdürlük ile Ankara ve İstanbul’da belirlenen 2 Pttmatik’te pilot olarak başlanacak.

Osman Tural, PTT Genel Müdürlüğü ile İAR arasında geçen yıl gram altın satışına yönelik bir sözleşme imzaladığını belirterek, ”Bu sözleşme ile gram altınları, sertifikalı bir şekilde PTT Şube ve Pttmatik’lerden satışı yapılacak. 1,5 yıl içinde her tarafında yazılımla ilgili çalışmaları tamamlandı” diye konuştu.

Altın satışı yapılacak olan Ankara, İstanbul, Antalya, Adana, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Trabzon’da belirlenen 14 başmüdürlük ile Ankara’da Ulus ve İstanbul’da Bakırköy’de pilot olarak seçilen 2 Pttmatik’ten ”Pttaltın” satışı yapılacak. Pilot uygulamada eksiklikler giderildiğinde ülke genelinde yaygınlaştırılacağını ifade etti.

PTT’nin öncelikle 0,50 gram, 1 gram ve 1,5 gram altın satışına başlayacak. İlerleyen süreçte 2,5 gram, 5 gram ve 10 gram altın satışlarının da yapılacağını kaydetti.

PTT şubelerinden mesai saatlerinde, Pttmatiklerde ise 7 gün 24 saat sertifikalı olarak gram altın alınabileceğini dile getiren Tural, sadece PTT müşterilerinin Pttmatiklerden altın alabileceğine dikkati çekti.

İsteyenlerin PTT’de satılan sertifikalı gram altınların yine PTT şubelerinde paraya çevrilebilecekler.

PTT neden altın satışına başladı?

PTT Genel Müdürlüğü’nün neden altın satışına başladığına dair eleştirilere de değinen Tural, şöyle konuştu:

”PTT niye altın satıyor şeklindeki eleştiriler yapılıyor. Başkalarının işinden pay almaya niyetimiz yok. Altın alımı da insanların ihtiyaç duyduğu bir yatırım aracı olduğu için PTT olarak biz bu anlamda vatandaşlara hizmeti sunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başkalarının işinden bir pay almak gibi niyetimiz yok. Zaten bankaların da altın satışı yapması kuyumculara engel olacak bir uygulama değil.”

‘Hedef 5 ton altın satışı”

Tural, bu yıl sonuna kadar PTT şube ve Pttmatiklerden yaklaşık 5 ton altın satmayı hedeflediklerini dile getirdi.

PTT şubelerinden satışı sunulan ”Pttaltın”ların İstanbul Altın Rafinerisi AŞ tarafından özel olarak üretiliyor. Altının fiyatları da İAR tarafından belirleniyor. Yani PTT’nin özel bir fiyat belirlemesi mümkün değil.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ