Saatler neden 1 saniye geri alınacak?

Saatler neden 1 saniye geri alınacak?

Saatler geri alınıyor, haberlerini okuyanlar bunun nedenini merak etmeye başladı. Bir haftadır medyada saatlerin 30 Haziranda geri alınacağına dair haberler yer alıyordu. Saatlerin geri alınması neden gerekti, saatler ne kadar geri alınacak, işte bu konuda vatandaşların merak ettiği soruların yanıtları…

Saatler 30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece yalnızca bir saniye geri alınacak. Peki bir saniyelik bu değişiklik neden gerekti, saatler neden 1 saniye geri alınıyor? İşte saat değişikliği hakkında yapılan açıklamalar.

Paris merkezli Uluslararası Dünya Rotasyon ve Referans Sistemi (IERS) Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşünün yavaşlaması nedeniyle 1 saniyelik artık zaman oluştuğunu fark etti. Bu durumun çözülmesi için de uzmanlar 30 Haziran’da dünyada saatlerin 1 saniye geri alınmasını kararlaştırdı. Bu durumda 1 Temmuz’da güne bir saniye önce başlayacağız!Saatler neden 1 saniye geri alınacak?

30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece, saatler tam 23.59.59’u gösterdiği zaman 1 saniye geri alınacak.
IERS uzmanları Dünya’nın Güneş etrafında dönüş hızının yavaşladığını tespit etti. Çözüm olarak da 30 Haziran’da ‘Dünya saatine’ 1 saniye eklemeyi uygun gördü.

30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece, saatler tam 23.59.59’da saatler iki kez aynı saniyeyi gösterecek. Böylece Dünya saatine 1 saniye ilave edilmiş olacak.

Saatler neden geri alınıyor?

İERS uzmanları Dünya’nın yavaşlaması sonucu gün ve mevsim kaymasından doğan artık zamanın saatleri o süre kadar geri alarak kapatılacağına karar verdi. Ancak 1 saniyelik ilave, bilişim uzmanlara göre sakıncalı olabiliyor. Ek 1 saniye, birçok teknolojik sistemin arızalanmasına neden olabilir. O gece saatler 23.59.59’da bir saniye yerine 2 saniye tıkladığında, bilişim sistemlerinin arızalanmasından endişe ediliyor.


Bir önceki yazımız olan 27 Haziran Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları başlıklı makalemizde 2015 ehliyet sınav soru ve yanıtları, 27 haziran 2015 ehliyet sınav soruları ve 27 haziran 2015 ehliyet sınavı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ