Sağlık Bakanlığı kirli su markalarını açıkladı

Sağlık Bakanlığı kirli su markalarını açıkladı

Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde hizmet veren 254 su firmasının ürünleri üzerinde yaptığı incelemeyi tamamladı. Yaklaşık bin 100 numunenin laboratuvarda incelemesi sonucu 114 üründe uygunsuzluk tespit edildi, 15 dolum tesisinin ise sağlık şartları uygunsuz bulundu.
İşte o markalar; ‘Gençsu‘, ‘Karlık Madran‘, ‘Alka Madran‘, ‘İvriz Su, ‘Beysu‘, ‘EDK Lara‘, ‘Hünkar‘, ‘Revan‘, ‘Buzdağ‘, ‘Kardelen‘, ‘İdeal‘, ‘Hazar Vox Nida‘, ‘Bahçeayran‘, ‘Esensu Özayran‘, ‘Kabalak

Sağlık Bakanlığı, 15 firmanın adını vererek bu firmaların uygunsuz damacana suyu üretimi yaptığını vurguladı. Türkiye genelinde 114 üründe de uygunsuzluk tespit edildiğini açıkladı. Bakanlığın verddiği bilgiye göre bu 114 ürünün durumu şöyle; örneğin bazı markaların dolum tesisinde sorun tespit edilmezken, satış noktalarında ya da taşıma, depolama aşamasında alınan numuneler uygunsuz çıkmış olabilir. Sağlık Bakanlığı bugün gün içinde 114 uygunsuz ürünü de açıklayacağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı yazılı açıklama ile halen damacana dolumu yapan 254 ruhsatlı su tesisinin tamamının yeniden değerlendirildiği belirtildi. Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımı ile ilgili bir bulguya rastlanmadı. Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun olarak numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre Türkiye genelinde faaliyeti olan dolum tesislerinden, geçtiğimiz hafta açıklanan İstanbul’daki markalarla beraber uygunsuzluk tespit edilen damacana suyu markaları aşağıda belirtiliyor.

“Gençsu”, “Karlık Madran”, “Alka Madran”, “İvriz Su”, “Beysu”, “EDK Lara”, “Hünkar”, “Revan”, “Buzdağ”, “Kardelen”, “İdeal”, “Hazar Vox Nida”, “Bahçeayran”, “Esensu Özayran”, “Kabalak”

Bakanlık yaptığı açıklamada sadece damacana sularında olumsuzluk tespit edilen firma isimleri olduğuna dikkat çekti.

Dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilen markaların üretimleri geçici olarak durdurularak, mevzuata göre cezai işlem uygulandı.

Daha önce isimleri açıklanan İstanbul’daki 5 su markası ile birlikte toplamdaki 15 damacana su markası eğer, tespit edilen uygunsuzluklarını giderdiklerini ispatlayarak yeniden üretim yapabilecekler.

Türkiye genelinde piyasaya arz edilen ürünlerden satış noktalarından örnekler alınarak, 1418 ürün Halk Sağlığı Laboratuarlarında incelemeye alındı.

Uygunsuzluk tespit edilen ürünler 114 adettir. Bunların toplanan numuneler içindeki oranı yüzde 8’e tekabül ediyor.

www.thsk.gov.tr internet sitesinden dolum tesislerinde bir uygunsuzluk tespit edilmediği halde tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartlar sebebiyle olumsuzlukların görüldüğü su satış noktaları ve satılan ürünlerin isimleri gün içinde duyurulacak. Bakanlık yaptığı açıklamada bu firmaların piyasadaki tüm damacana ürünlerinin uygunsuz olduğu anlamının çıkarılmaması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı, denetimlerini devam ettirdiğini açıkladı. Su ile bulaşan hastalıklar itibariyle halihazırda mevsim normalleri dışında bir artış gözlenmediğini de ekledi. Vatandaşların spekülatif açıklamalara itibar etmeyerek Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nca yapılan açıklamaları takip etmelerinin sağlıkları açısından önemli olduğu söylendi.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. davulcu85 dedi ki:

    zamanında nasıl verildi o uygunluk sertifikası bideonu düşünmek lazım bu işin içindede bi iş var kesin gene ünlü birinin oğlu su işine giriyor bütün firmaları lekeleyerek …

BİR YORUM YAZ