Sağlık Raporu Almak Artık Ücretli

Sağlık Raporu Almak Artık Ücretli

Sağlık Raporu Almak Artık Ücretli   Yeni İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununa göre işe girerken alınması zorunlu olan sağlık raporları ücretli hale geldi.

Sağlık raporu ehliyet almak isteyenlerden, işe girmek isteyenlerden, yatılı okullara girmek isteyenlerden, gıda ile ilgili işlerde çalışmak isteyenlerden zorunlu olarak istenen bir belgedir. Bugüne dek aile hekimliklerinden ücretsiz alınan sağlık raporları artık ücret karşılığında alınacak. Sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilen ortak sağlık güvenlik birimleri ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan sağlık birimlerinden alınacak raporlar için, 50 ile 100 TL arasında değişen ücret ödenecek.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre 1 Ocak 2013 yılından itibaren işe girişlerde temin edilmesi istenen sağlık raporları sadece yetkilendirilmiş sağlık birimlerinden alınacak. İl Sağlık Müdürlüklerinin, müdürlüğe bağlı kurumlarda çalışan tüm hekimlere mevzuat hükümlerini ilettiği yazıda, 1 Ocak 2013’ten itibaren işe giriş sağlık raporları işyeri hekimlerinden, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilen ortak sağlık güvenlik birimleri ile sağlık bakanlığı’na bağlı çalışan sağlık birimlerinden alınabileceği duyurusunu yaptı. ’İşe giriş raporu almak isteyenlerin dikkatine’ ibaresi ile işe giriş sağlık raporu alınacak merkezlerin listesi ve iletişim bilgilerini internet aracılığıyla yayınlandı. İşe girişlerde alınan sağlık raporlarına vatandaşlar sadece yetkilendirilmiş kurumlardan belirlenen ücret karşılığı alıyor.

SES İzmir Şubesi eski Başkanı Dr. Ergün Demir, sağlık raporunun ücret karşılığında alınmasını skandal olarak yorumladı.

“Sağlık Bakanlığına bağlı çalışan sağlık birimlerine başvuranlara Ziraat Bankasından Sağlık Bakanlığı Döner Sermaye hesabına 50 TL yatırılması isteniyor. Bu tutar yatırıldıktan sonra 50 TL dekontu ile müracaat edilerek muayene ve tetkikler yapılıyor ve sağlık raporunu alabiliyorsunuz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilen merkezlerde işe giriş sağlık muayene ücretlerinin 25 TL’den başlayıp 100 TL’ye kadar değiştiği görülüyor. Bu durum kar odaklı yaklaşım değiştirilerek, yeni bir düzenleme yapılmalıdır.”


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ