Sahte Çeyrek Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte Çeyrek Altın Nasıl Anlaşılır?

ceyrek-altin-fiyatlari-ne-kadar-1Sahte altın ve çeyrek altın piyasaya sürmek üzere olan büyük bir çete yakalandı. Zanlıların girdikleri kuyumcularda ilk önce gerçek altınları göstererek sahte altınları piyasaya sürdüğü tespit edildi. Bu haber üzerine altın almak isteyenleri bir telaş sardı. Çünkü altın alıcısı altın alırken gerçeği ile sahtesini nasıl ayırt edeceğini bilemiyor. Altının sahte olup olmadığını nasıl anlayacağı konusunda bilgi edinmek istiyor. Aslında altının sahte olup olmadığını anlamak çok da kolay değildir. Altının gerçek olduğunu anlamak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerle aldığınız altının gerçekliliğini test edebilirsiniz. Fakat bu durum ile karşılaşmak tanıdığınız kuyumculardan alışveriş edin.

Altının Gerçek Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?

– Altın alırken öncelikle ayar ve patent damgalarına bakılmalıdır. Bu ibareler yüzük, bilezik, kolye ve benzeri takıların içerisinde veya klips bölgelerinde bulunmaktadır. Her altın üzerinde marka patent damgası yer almasa da, altının kaç ayar olduğuna dair “Ayar Damgası” mutlaka yer alması gerekir. O sebeple üzerinde ayar yazmayan altınları almayın. Ancak her üzerinde ayar yazmayan altın da sahte anlamını taşımaz. Damgalar, kullanımdan kaynaklı olarak fazla yıpranmış ise zaman içerisinde silinebilmektedir.

Ayar Damgası Nedir? 

Ayar damgaları farklılıklar gösterebilir.

14 Ayar altın için 14, 575, 585.

18 Ayar altın için 18, 750.

22 Ayar için 22, 912, 930, 933 gibi rakamlar yer alabilir.

  • Altın, zemin üzerine atıldığı zaman çıkardığı ses ile de sahte olup olmadığı anlaşılabilir. Gerçek altın zemine atıldığı zaman tok ve net bir ses çıkarır. Sahte altın ise daha cılız, teneke gibi bir ses çıkarır. Bu yöntemi konuda uzmanlaşmış kişiler kullanabilir. Gerçek altının rengi daha koyudur. 
  • Çok yaygın olan yöntem altını ısırmaktır. Örneğin çeyrek altını ısırdığınızda sahte ise diş izleri altına çıkacaktır. Altını sert bir cisimle çizip dış renginin kaplama olup olmadığını anlayabilirsiniz. Altını sert bir cisimle çizin. İçinden çıkan renk sarıysa altınınız gerçek, kahverengiyse altınınız sahtedir. 
  • Altınların üzerindeki ayar yazısı yıpranmadan dolayı aşındığında kuyumcular altının ayarını anlamak için taşa sürtme yöntemi kullanır. Her kuyumcunun mağazasında bu işlem için “Mihenk taşı ve altın ayar asitleri” bulunur. Bu yöntemde altın, mihenk taşına sürtülerek bir çizgi oluşturulur. Ardından bu çizilen çizgi üzerine asit damlatılır. Eğer asit döküldükten sonra oradaki çizgi silinip yok oluyorsa ayar daha düşüktür veya altın değildir anlamına gelir. Tabi bu işlemi sadece kuyumcular yapabilir. Bu, en sağlıklı ve en doğru yoldur.
  • Yatırımcılar alışveriş yaptıkları firmaların tam ayar garanti belgelerini mutlaka sormalılar. Aldığınız altın markalı ise mutlaka patenti vardır. Eğer markalı bir ürün almıyorsanız güvendiğiniz bir kuyumcudan almayı tercih edin. Şüphelendiğiniz altını ise kuyumcuya göstererek sahte mi, değil mi anlamak gerekir. 

Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ