SGK’nın Tüp Bebek şartları!

SGK’nın Tüp Bebek şartları!

Kimler Tüp Bebek Yardımı Alabilir?Çocuk sahibi olmak için doğal yollardan umudunu kesenler için Tüp Bebek yöntemi imdada koşuyor. Milyonlarca aile tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Devlet tüp bebek tedavisini bazı şartlar karşılıyor. Ancak tüp bebek yapmak için belirtilen 6 kurala uymanız gerekiyor.

İşte SGK’nın Tüp Bebek şartları!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istediği halde çocuk sahibi olamayan ailelerin tüp bebek istekleri karşılanıyor. Ancak en fazla 2 deneme hakkı veriliyor. SGK’nın tüp bebek merkezine ödeyeceği faturanın ilk denemede yüzde 25’i ikinci denemede yüzde 30’u ailelerin karşılaması gerekiyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, SGK emekli ve sigortalıların tüp bebek talepleri en fazla 2 denemeyle karşılanmaktadır. Şartlar sigortalılık ve sağlık olmak üzere iki ana başlıkta değerlendiriliyor.

Sigortalılık Şartları

– SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na giriş yapılan 5 yıllık sigortalılık sürecinde 900 gün prim olması,

– Son 90 gün aktif çalışıyor olmak,

– Ailenin en az 3 yıllık resmi olarak evli olması,

– Bebek sahibi olmak isteyen kadının 23 yaşından büyük, 40 yaşından gün almamış olması,

– Kadın ya da erkeğin 2. evlilikleri ise 1. evlilikten üzerine kayıtlı çocuk olmaması,

– Tüp bebek yaptıracak kadın 5 yıl ve 900 gün sigorta şartlarını taşımıyor ise işinden ayrılıp, eş statüsü ile eşinin üzerine sağlıkta aktive olmalıdır.

Sağlık Şartları 

“Tüp bebek” için SGK’dan destek alabilmek için yetkili sağlık kurumlarından Sağlık Kurulu Raporu almak gerekmektedir.

Sağlık Raporu’nun, bünyesinde kadın hastalıkları ve doğum kliniği ile üroloji kliniği (bünyesinde üroloji kliniği bulunmayan ancak, üroloji uzman hekiminin konsültan olarak görev yaptığı, eğitim veren kadın-doğum hastaneleri dahil) bulunan üçüncü basamak sağlık kurumlarında iki kadın hastalıkları ve doğum uzman hekimi ve bir üroloji uzman hekiminin katılımı ile oluşturulan sağlık kurulu tarafından düzenlenmesi şartı bulunmaktadır.

Hazırlanan raporda, hastanın yaşı ve kimlik bilgilerinin yanında, tanı, endikasyon, uygulanacak tedavi, kullanılacak ilaçların günlük ve maksimum dozları da belirtilmelidir. Bebek sahibi olmak isteyen aileler diledikleri tüp bebek merkezine başvuramazlar. SGK ile sözleşmesi olan tüp bebek merkezlere başvurmaları gerekir.

Katılım Payı 300-360 TL Arası

SGK ile sözleşmesi olan tüp bebek merkezlerine SGK her bir deneme için 1200 lira ödeme yapar. Aileler birinci deneme için bu rakamın yüzde 25’i yani 300 lira, ikinci deneme için ise yüzde 30’u kadar yani 360 lira ödeme yapmak durumunda kalırlar.

Ancak tüp bebek tedavisi sadece tedavi aşamasından oluşmuyor. Tüp bebek tedavisinin ilaç masrafları da ailelerin belini büküyor. İlaçlar için de Sağlık Kurulu Raporu almak gerekiyor. Ancak o şartla ilaç için ilave ücret ödenmiyor. Bu raporu almayanlar yüzde 20 oranında ilaç katkı payını cepten ödemek zorunda kalırlar.

Hangi Evraklar Gerekiyor? 

Bebek sahibi olmak isteyen kadına ait 2 adet fotoğraf, 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi, adres ve telefon bilgileri, tedavide verilen ilaç reçetesi, 3 adet farklı tarihlerde erkek için düzenlenmiş sperm sayısını gösteren rapor, 2 adet evlilik cüzdanı fotokopisi, erkek ve kadın için nüfus kayıt örneği, sigortalı çalışmayı gösteren hizmet süresini gösterir belge, (SSK ve Bağ- Kur’lular internetten, Emekli Sandığı çalışanları için çalıştıkları kurumlardan alınır) hizmet süresi belgeleri istenir.

Ayrıca, erkek faktöründen rapor düzenlenmişse mutlaka erkeğin ürolog tarafından muayene edildiğini gösteren muayene rapor belgesi de istenmektedir. Bu evrakları hazırlayarak kuruma teslim eden ailelerin iki denemeye kadar tüp bebek masraflarının belli kısmı karşılanmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Sayın Cumhur Başkanımız sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyor çok hoş birşey, biz istemezmiyiz çocuğumuz olsun, ama kardeşim nedir bukadar ıvır zıvır yaa, halen 3. dünya ülkesi olmaktan kurtulamadık bukadar prosedüre ne gerek var, şuan kimlik numaranı hastanede girdikleri zaman zaten senin tüm adres bilgilerine kadar herşey ortaya çıkıyor, yok evlilik cüzdanı, yok kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği aptal aptal işler, bu aşamada sürekli git gel yapmak zorundasın aylar sonraya tahlil için randevu alıyorsun vallahi eşimle halen koşturuyoruz, tiksindim, artık midem bulandı bukadarmı gereksiz evrak işleri, yazışmalar, gitgeller olur yaa çalışan bir insan olman gerekiyor birde bu işleri yaptırman sigortadan yararlanabilmen için, arkadaş çalışan bir adam sürekli nasıl gidecek gelecek bu işleri koşturacak izin ala ala bir hal oldum, yani Allah aşkına bir mantıklı düşünsünler bakıyım yetkilier, yani okadar çok prosedür varki devlet paranın bir miktarını karşılıyor ama karşılayana kadar anandan emdiğini burnundan getiriyor param olsa zaten herşeyi özelde yaptırırım devlet hastanesinin yanından geçmem insanlar parası yok diye geliyorlar burda yaptırıyorlar konuşacak yazacak çok şey var ama nasıl olsa burda yazılanları kimse okumayacak ve kimsenin umrunda olmayacak Allah ahiretimizi kolaylaştırsın bari…

 2. Fatih dedi ki:

  Devletin tüp bebek desteği zaten iki denemeye kadar ve bunun az bir kısmını karşılıyor birde bu kadar bürokratik evrak işlemlerini istemesi hayli yorucu. Ne zaman ülkemizde böyle ıvır zıvır evrak işlerinden kurtulacak vatandaşlarımız?

 3. ilknur dedi ki:

  Devlet o evraklar için para alıyor o parayla tedavi oluyor sun yani kendi verginle tedavi kendi işini başkası yapıyor bizim gibi koştursun bakalım yolda geberir açlıktan

 4. yunus dedi ki:

  Wallahi hic bisi anlamadim bu isden gercekden cok gereksiz ve zaman kaybi bukadar evrak hic insanlari dusunmuyolar bi yardim ediyolar ama insanin burnindan geliyo asil devletin bu konu hakkinda yogunlasmasi ve destegi lazim bu durumda milyonlarca insan var ama ekonomik durumlar el vermiyo basbakan cocuk yapin demeyi biliyo ama hic bisi yapmiyo biz ilk tup bebek denemesi yaptik 20 milyar gitti ve olmadi ikinciyi dusunuyoruz amaa elde avucda kalmadi allah herkezin yardimcisi olsun bizimde …

 5. Tekin dedi ki:

  Birde 2 kez aşılama şartı getiriyorlar ben zaten 2 kez tüp bebek denemişim olmadı ve tüp bebek tıbben aşılamaya göre daha garantili 3. kez denemeye gidiyorum bana 2 kez aşılama yapmış olman şartı getiriliyor yani yardım almak için git 2 kere aşılama dene paranı çöpe at ondan sora yardm edelim zaten param olsa devletten yardım istermiyim o kadar evrakla uğraş dur.Kimlik numaramı gir tüm secerem karşında işte nası bi anlayış nasıl bir kanun anlamadım hani hiç tüp bebek denememiş olsam bana aşılama şartı getir ama 3. denememde bile bana yardım almak için aşılama şartı koşmaları anlaşılamaz.Allah yar ve yardımcımız olsun bu devletten bize hayır yok inşallah Cenabu Allah bi sağlıklı hayırlı çocuk verirde bunlardan kurtuluruz.Hesapta yardım ediyolar etmemek için ne kadar prosudur varsa önüne çıkıyor.

 6. Hakan dedi ki:

  Hakan asran
  Hayırlı günler. Bizim 2005 doğumlu bir kız çocuğumuz var Allah bağışlasın, ikinciyi düşünüyoruz fakat 2011 yılından beri girişimlerimiz negatif. Hastanede yapmış olduğumuz bütün tahkikler pozitif raporlarda ve yapılan tahlillerde eşimde de bende de herhangi bir sorun görünmüyor Eşim sigortalı çalışıyor ben şuan işsizim ve bizde devletin bu tüp bebek desteğinden faydalanmak istiyoruz. Herhangi bir engel varmıdır yoksa başvurumuzu yapalım mı. Bilgi verirseniz çok seviniriz Allah razı olsun.

BİR YORUM YAZ