Sigarayı bırakmak isteyenin ilaç parası devletten

Sigarayı bırakmak isteyenin ilaç parası devletten

Sigarayı bırakmak isteyenin ilaç parası devlettenSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sigarayı bırakmak isteyenlerin kullanması gereken ilaçların parasını ödeyecek. Sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar bundan böyle SGK kapsamına alınıyor.

Sigarayı bırakmak isteyene müjde! 

Sağlık Bakanlığı daha önce sigaradan kurtulmak için polikliniklere başvuranlara yazılan ilaçları ücretsiz olarak verirken sıkıntılı bir uygulama vardı. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ortak kararıyla bağımlıların kullanacağı tüm ilaçların SGK tarafından ödeme listesine alınmasına karar verildi. Böylece polikliniklere başvuran tiryakilerin tedavi hizmetlerinden sonra alması gereken ilaçların geri ödemesi sağlanacak. 

Bakanlık ödüyordu

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Türkiye genelinde yer alan 402 sigara bırakma polikliniğine başvuran sigara tiryakilerinin tedavi süreçleri ve tedavi sonrası kullandığı ilaçları karşılamıyor. Bu giderler Sağlık Bakanlığı bütçesinden karşılanıyordu. Ancak bu sistemde yaşanan sıkıntılar Bakanlık ve SGK’yı harekete geçirdi. Yapılan görüşmelerin ardından polikliniklerde tedavi gören hastaların ilaçlarının SGK tarafından karşılanması kararı alındı.

Yeni İlaçlar Getirilecek

Sigara bırakma polikliniklerinde yurtdışından getirilen Champix ve Zyban isimli ilaçlar kullanılıyor. SGK yetkilileri, ilaçların ücretsiz dağıtılmasının, sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısını artıracağını öngörüyor. Ücretsiz verilen ilaçların hızla tükendiğiiçin böyle bir karar alındığını söyledi. Kalan ilaçların ancak tedavisi devam eden hastalara verilebildiğini belirten yetkililer SGK sistemi ile birlikte yeni ilaçların da Türkiye’ye getirilmesinin önünün açılacağını bildirdi.

325 bin müracaata, 250 bin kutu ilaç 

2012 yılı içerisinde 325 bin 134 sigara tiryakisi sigarayı bırakmak için polikliniklere müracaat etti. 2013 yılı ilk 5 ayında ise müracaat sayısı 135 bin 582 olarak gerçekleşti. Polikliniklere başvuran ve yapılan tetkikler sonucu ilaç kullanması gereken sigara bağımlılarına 250 bin ilaç satıldı. İlk etapta bu ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandı. Ancak daha sonra başvuru yapanlar kendileri ödemek zorunda kaldı.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Krefel dedi ki:

    Ben herhangi bir devlet hastanesinde bu ilacı yazdırıp ücretsiz alabilirmiyim teşekkür ederim.

  2. ATASOY DAĞLAR dedi ki:

    1 yıl önce sıgara bıraktırma merkezine gittim Zyban adında hap yazdılar 1 kutu kullandım,hakıkaten 1 yıldır sıgara kullanmıyordum ,son bir aydır tekrar kullanmaya başladım. Ne yapmalıyım? Birde ben ücretini ödeyerek almıştım,SGK ücretini karşılıyor deniyor,doğrumu? bilgilendirirseniz memnun olurum..Gereğini arzederim..

BİR YORUM YAZ