Sigortası olmayan kadına emeklilik fırsatı!

emeklilik-firsatiDevletin kadın istihdamını arttırmak ve çocuk için teşvik ile ilgili planlarına bir yenisi daha eklendi. Yeni plana göre sigortalı olmayan kadına emeklilik müjdesi geliyor. Üstelik her çocuk anneye 2 yıl kazandıracak!

Ali Tezel’in haberine göre “her aileye 3 çocuk teşvikleri” ile ilgili Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ortak çalışmalar yapıyor. Çalışma Bakanlığı doğum borçlanmasında sigortalılık şartı ve 2 doğum sınırlamasının kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor.

Halen uygulanan doğum borçlanması uygulamasına göre, kadınlar SSK’lı olduktan sonra yaptıkları doğumlardan iki tanesi için ve her biri için de en fazla 2 yıl olmak üzere doğum borçlanması yapabiliyorlar. Çalışma Bakanlığı‘nın üzerinde çalıştığı, çok çocuk teşviki ile ilgili tasarı taslağında, artık doğum borçlanmasında, sigortalı olmadan önce yapılan doğumların da borçlanmasının önü açılıyor. Hali hazırda iki çocuk borçlanmasına imkan tanınırken, yeni tasarıyla çocuk sayısı sınırlaması da kalkıyor. Kadının tüm çocukları için 2’şer yıl doğum borçlanması yapabilecek. Bu durum çok çocuğu olan kadınlara avantaj sağlayacak.

8 Çocuklu Olan Hemen Emekli Olabilecek

Doğum borçlanması uygulamasındaki günümüzdeki şartların değişmesi çok çocuklu annelere avantaj sağlayacak. Teşvikler kapsamında tasarı yasalaşırsa 8 çocuğu olan kadın her bir çocuk için 2’şer yıl olmak üzere en az 15 yıl borçlanırsa, yaşı da 60 veya daha yukarıda olduğu takdirde hemen emekli olabilecek. Bugün hayatında hiç sosyal güvencesi olmayan kadının emekli olabilmesi için en az 5400 gün (15 tam yıl) prim ödemesi ve en az da 60 yaşında olması şartları aranıyor.


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*