Siz de trafik polisi olabilirsiniz!

Siz de trafik polisi olabilirsiniz!

polisTrafikte kurallara uymayanları üzecek yeni bir dönem başlıyor. Emniyet, trafik kazalarını azaltmak, trafik terörünü önlemek için yeni bir formül üzerinde çalışıyor.

Emniyet’in yeni hazırladığı tasarıya göre vatandaşlar trafik polisi gibi kurallara uymayan sürücüleri tespit edebilecek. Kamera veya cep telefonu ile görüntülediği kurallara uymayan sürücüleri e- posta ile polise şikayet edecek. Vatandaşın gönderdiği fotoğraflara göre polis ceza yazabilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik kazalarının önüne geçmek için ilginç bir yöntem önerdi. Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya göre isteyen vatandaşlar de fahri trafik müfettişleri gibi çalışabilecek.

Telefonla Çek Gönder 

Tasarı Meclis’te onaylanırsa kameralı cep telefonu kullanan herkes trafik casusluğu yapabilecek. Gönüllü vatandaş hız sınırını aşma, kırmızı ışıkta geçme, emniyet kemeri, yasak park, araç kullanırken cep telefonu ile konuşma, hatalı sollama, araçtan sigara izmariti, çöp atma gibi eylemleri ister fotoğraflayarak ya da video ile tespit edecek.

Kanun sonrası çıkartılacak yönetmelikle vatandaşlardan gelen fotoğraf veya videoların nasıl inceleneceği belirlenecek. 81 il emniyetinde kurulacak özel inceleme birimlerinde sürücülerin kural ihlali tespitine ilişkin görüntüler incelenecek.

Plaka Görünecek 

Gönüllü casusların çektiği fotoğraf ya da video görüntülerinde kural ihlali yapan araçların plakasının açıkça görünmesi şartı aranacak. Trafik Denetleme Şubeleri, yaptıkları kural ihlali açık şekilde kayda alınan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerine göre idari para cezası yazacak. Cezalar araç plakalarının kayıtlı olduğu tescil adreslerine postalanacak.

Ya Elden Teslim, Ya Da E-Posta 

Gönüllü vatandaşlar görüntüledikleri kural ihlallerini flash bellek, renkli print çıktısı ya da CD olarak gördüğü ilk trafik ekibine teslim edebilecek. İsteyenler e-posta ile de ihbar edebilecek. İl emniyet müdürlüklerinin web sayfasında oluşturulacak ihbar portalına tespit edilen fotoğraf veya video kayıtlarını e-mail şeklinde yollanabilecek.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ