Sözleşmeli Er’e özel teşvik paketi

Sözleşmeli Er’e özel teşvik paketi

Sözleşmeli Er'e özel teşvik paketiDevlet sözleşmeli er başvurularında beklediği ilgiyi göremeyince maaş oranlarını yükseltti. Sözleşmeli erlerin özlük haklarında da iyileştirmeler yapıldı.

Devlet profesyonel orduya geçişin temeli olarak sözleşmeli er uygulamasına geçti. Ancak bekledikleri sayıya ulaşamayınca maaşlarında yüzde 50’ye varan artışın yanında, sağlık hizmetlerinde düzeltme ve görevden ayrıldıktan sonra kamuda işe başlamada önceliği sunan düzenleme hazırladı.

Hükümetin geçen yıl uygulamaya koyduğu profesyonel orduya geçişin ilk adımı olarak sözleşmeli er projesine, teşvik getiriliyor. TSK bünyesinde sözleşmeli er olarak çalışacak mensuplarının maaşları artırılıyor. Yeni düzenleme ile sağlık kriterleri de yumuşatılıyor. Bu iyileştirmelerle sözleşmeli erlerin operasyon tazminatı ile alacakları ücretin 3 bin liraya geçeceği tahmin ediliyor.

Geçen yıl sözleşmeli er alımlarına yaklaşık 30 bin adayın ön başvuru yapmasına rağmen, bunun sadece bin 517’si sözleşmeli er olabildi. Bazı adaylar da eğitimler sırasında elenince sözleşmeli er sayısı bin 200’lere geriledi. Hükümet ile TSK sözleşmeli er sayısını arttırmak ve sözleşmeli er statüsüne olan ilgiyi yükseltmek için yeni bir düzenleme yapmayı kararlaştırdı.

Maaşlar 3 bin lirayı geçecek 

Hazırlanan yasa tasarısı önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Kısa süre içinde Meclis’e sunularak yasalaşması öngörülen tasarıda, sözleşmeli erlerin özlük haklarında, sosyal haklarında önemli iyileştirmeler yapılıyor. 2011 yılında çıkarılan yasada, sözleşmeli erlerin maaşları bin 634 lira olarak belirlendi. Zamlarla birlikte söz konusu maaşlar 2 bin lira seviyesine çıktı. Yeni yapılacak düzenleme maaşlarda yeniden artışa gidiliyor. Tahminlere göre, sözleşmeli erlerin eline geçecek maaş tutarı operasyon tazminatı ile birlikte 3 bin lirayı geçecek. Bu da, 7 yıl görev yapacak olan sözleşmeli erlerin alacakları tazminatların daha da yükselmesini sağlayacak.

Kriterler Yumuşatılacak

Düzenlemede sözleşmeli er olabilmek için aranan boy, kilo ve sağlık gibi kriterlerde değişikliğe gidilecek. Komando statüsünde görev yapan sözleşmeli erler ile geri hizmette görev yapar erlerin kriterleri farklı olacak. Düzenlemelerden halen görev yapan sözleşmeli erler de yararlanacak. Görev süresi dolan sözleşmeli erlerin kamuya geçmesi için özel hak verilecek.


Bir önceki yazımız olan Fillo Kargo İş Başvurusu- 2015 başlıklı makalemizde aras kargo iş başvuru, Fillo Kargo açık pozisyonlar ve fillo kargo eleman ilanları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hakan dedi ki:

    bnde sözleşmeli er olmak istiyorum diyarbakrda yaşıyorum vatanım milletim için mücadele etmek istiyorum umarım en kısa zamanda bnada dönersiniz iyi günler tel

BİR YORUM YAZ