Stajyer çalıştırana 260 Lira aylık destek geliyor

Stajyer çalıştırana 260 Lira aylık destek geliyor

Merakla beklenen torba tasarıda milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler bulunuyor. Detayları netleşmeye başlayan torba tasarıda stajyer öğrencileri sevindirecek maddeler de bulunuyor. Stajyer çalıştıran işverene verilecek destek sayesinde, işverenler daha fazla stajyer talebinde bulunacaklar. Düzenlenen torba yasaya göre stajyer çalıştıran işverene, öğrenci başına 130-260 TL destek verilecek. Hazirana kadar yasalaşması beklenen tasarı sayesinde daha çok öğrenciye staj kapıları açılmış olacak. tasarının bu yaz geçerli olacağı tahmin ediliyor.

Stajyer çalıştırana ayda 260 TL destek geliyor

Habertürk’ün ulaştığı torba yasanın detaylarında stajyer çalıştıran işverene aylık desteğin kapısı açılıyor. Meclis gündemine alınan torba yasa tasarısıyla mesleki ve teknik eğitim okullarındaki öğrencilerin işletmelerde staj yapmaları ile ilgili kurallar yeniden belirleniyor. Devletin staj yapan öğrencilere ödenecek maaşların bir kısmını karşılaması gündemde. 2016-2017 eğitim-öğretim dönemindeki stajyerler için devlet işletmelere öğrenci başına aylık 130- 260 TL tutarında ödeme yapacak.Stajyer çalıştırana 260 Lira aylık destek geliyor

Hali hazırda stajyer maaşları, 20’den az personeli olan işletmelerde 195 liradan; 20’den fazla personeli olan işletmelerde ise 390 liranın altında olamıyor. Ancak, tasarı yasalaştığında tüm işletmelerde stajyer maaşları en az 390 lira olacak. Böylece, 195 lira düzeyindeki stajyer maaşları da 390 liraya çıkacak. Torba yasa tasarısında, sayıları 2 milyon 760 bin kişiye ulaşan mesleki ve teknik lise öğrencileri ile staj zorunluluğu bulunan milyonlarca üniversite öğrencisini ilgilendiren önemli düzenlemeler var.

Staj Yeri Bulmak Kolaylaşacak

Torba tasarıyla, öğrencilerin okul sıralarında iken mesleklerini fiilen yapabilmelerine olanak sağlamak amacıyla, “çıraklık” orta öğretim döneminde zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Böylelikle staj yeri bulmak kolaylaşacak.

Mevcut yasaya göre, personel sayısı 10 ve daha fazla olan işletmeler, çalıştırdıkları personel sayısının yüzde 5’inden az olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okullarında okuyan öğrencilerden stajyer bulundurmak zorundalar. Tasarı uyarınca, 10 ve daha fazla personel çalıştıran işletmeler, personel sayısının en az yüzde 5’i kadar mesleki eğitim yaptırma zorunluluğunu, staj yapan öğrenciler için de kullanabilecek. 10 kişiden az çalışanı olan işletmeler de zorunlu olmadıkları halde beceri eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırabilecek. Mesleki beceri eğitimi ve staj yaptırma zorunluluğu kapsamındaki işletmeler her yıl şubat ayında çalışma ve İŞKUR il müdürlükleri tarafından il milli eğitim müdürlükleri ile yükseköğretim kurumlarına bildirilecek.

İşletmeye Stajyer Desteği

Staj yaptırma zorunluluğu bulunan öğrencilere, kanunen maaş ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Personel sayısı 20’den fazla olan işletmelerde stajyer maaşı net asgari ücretin yüzde 30’undan; 20’den az çalışanı olan işletmelerde ise net asgari ücretin yüzde 15’inden az olamıyor. Büyük işletmelerde en az 390 lira, küçük işletmelerde ise 195 lira stajyerlere ücret ödeneceği anlamına geliyor. Tasarı eğer haziran ayına kadar yasalaşırsa, bu yaz tatilinde staj yapacak öğrenciler için işletmeler devlet desteğinden yararlanacak. Devlet desteğinin tutarı, personel sayısı 20’den fazla olan işletmelerde stajyere ödenen ücretin üçte biri; personel sayısı 20’den az olan işletmelerde ise ücretin üçte ikisi oranında olacak.

Staj Yaptırmayanları Ağır Cezalar Bekliyor

Kanunen stajyer çalıştırmakla yükümlü işletmeler, çalıştırmadıkları her stajyer için 2016 yılında aylık 866 TL; personel sayısı 20’den az olan işletmeler ise her stajyer için 433 TL tutarında “mesleki eğitime katılma payı” ödemek zorundalar.

Staj Hangi Öğrencilere Zorunlu?

-Yüksek öğrenimleri sırasında “zorunlu” staja tabi tutulan öğrenciler: Sigorta zorunlu.

-Yüksek öğrenimleri sırasında okul tarafından staj yapması “uygun görülen” öğrenciler: Sigorta zorunlu.

-Staj zorunluluğu olmayan, yüksekokulca staj yaptırılmayan ancak kendi istekleriyle staj yapanlar: Sigorta zorunlu değil.


Bir önceki yazımız olan Babadan Oğula Tapu Devri Masrafları 2016 başlıklı makalemizde Aile içi tapu devir, Babadan oğula satış nasıl yapılır ve Babadan Oğula Tapu devri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ