Sürücü Belgesi alacaklara kötü haber

Sürücü Belgesi alacaklara kötü haber

ehliyet-alacaklar-dikkat-1Ehliyet alacakları ilgilendiren değişiklikler! 

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Bu değişiklikler kapsamında ehliyet alımında radikal değişiklikler gelecek. Artık sürücü kursuna başvuranlardan ‘parmak izi’ belgesi istenecek.

Ehliyet alacaklara bir kötü haber daha var. Direksiyon sınavında başarısız olanlar, her başarısız oldukları sınav sonrasında kayıtlı oldukları kurstan 2 saat direksiyon eğitimi alacak. Sürücü kurslarına da ayar geldi. Yeni yönetmeliğe göre çalışanının sigorta primini yatırmayan sürücü kursları, borçlarını ödeyene kadar yeni kursiyer kaydı yapamayacak.

Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikteki değişikliklere göre, sürücü kursuna kaydolan adaylar diğer belgelerle birlikte ‘parmak izi alındı belgesi’ de vermek zorunda kalacak. Bugünden itibaren kursa kaydolanlar kurslara parmak izi belgesini de sunmak zorunda olacaklar.

Direksiyon Sınavında Kalana Ek Ders Şartı

Yeni yönetmelikle ehliyet alımında önemli değişiklikler uygulamaya geçecek. Mazeretleri olduğu için teorik ve direksiyon eğitimi dersi sınavlarına girmeyenlerle, teorik sınavda başarısız olanlar yeniden kursa devam etmelerine gerek kalmadan ve kurs ücreti ödemeden aralıksız üç dönem daha sınavlara girebiliyor. Ancak bugünden itibaren direksiyon eğitimi dersi sınavında başarısız olan sürücü adayı her sınavdan sonra, kayıtlı oldukları kurstan en az iki saat direksiyon eğitimi dersi almak zorunda kalacaklar. Toplam da üç kez sınav hakkı geçerli olacak. Mevcut uygulamada direksiyon sınavından kalanlar, ilave derse gerek kalmaksızın üç dönem sınava girebiliyorlardı.

Çalışanın Sigortasını Ödemeyen, Kursiyer Kaydı Yapamayacak

Yönetmelikte sürücü kursu çalışanların da hakkını koruyan nbir madde yer aldı. Sektörde sigortasız personel çalıştırmanın önüne geçmek için ‘yeni kursiyer kaydı’ için sigorta prim borcu bulunmama şartı getirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu bulunan kurslar, borçlarını ödeyene kadar yeni dönem kursu açamayacaklar. Ancak bu hüküm üç ay sonra yürürlüğe girecek.

Direksiyon Sınav Tarihi

Direksiyon sınavının zamanı da değişikliğe uğradı. Mevcut uygulamada teorik ders sınavının açıklanmasından sonraki haftalarda ‘direksiyon sınavı’ yapılıyordu. Şimdi ise direksiyon sınav tarihi il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince belirlenecek.

Direksiyon Sınav Saati

Yönetmelik değişikliğiyle direksiyon eğitimi dersi sınavı, akan trafik içinde belirlenmiş olan güzergâhta 08:00 ile 18:00 saatleri arasında değil; 07.00- 18.00 saatleri arasında olacak.

Direksiyon Sınavını Kimler Yapacak?

Direksiyon sınavı komisyonu il ya da ilçe milli eğitim müdürünün başkanlığında; bakanlık personelinden oluşuyordu. Yönetmelikte yapılan değişiklikle; komisyon başkan ve üyesi “Bakanlıkça verilmiş motorlu taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi dersi sınav sorumlusu belgesi bulunan, en az yüksekokul mezunu ve en az üç yıl önce alınmış en az “B” sınıfı sürücü belgesi bulunanlar arasından” oluşturulacak.

Ehliyet Adrese Teslim

Uygulamada, kursu bitiren, sınavları başarıyla geçen adaylara sertifika veriliyor ve bu sertifikaların en geç iki yıl içinde ‘sürücü belgesi’ ile değiştirilmesi için trafik tescil şubelerine başvurmak gerekiyordu. Artık sertifika sahipleri başvurmadan, sertifikalar sürücü belgesi için bizzat müracaat şartı aranmadan sürücü belgeleri beyan edilen adrese posta yoluyla gönderilecek.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ