Tapu alırken dikkat edilecek hususlar!

Tapu alırken dikkat edilecek hususlar!

Tapu alırken dikkat edilecek hususlar!Başkasından bir taşınmaz mal almak isteyenler ve mal varlığını bir başkasına satmak isteyenler tapuda bu işlemleri tescillemek durumundadır. Tapu devrinde, tapu alırken işlemleri en kısa sürede tamamlamak için bu adımları takip etmek gerekiyor.

Tapu alırken prosedür nasıl işliyor?

Tapu devri işlemlerinde Tapu Dairesine ön başvuru yapmak için randevu almak gerekiyor. Alınacak veya devredilecek taşınmazın bağlı bulunduğu Tapu Dairesi’ne belgelerle gidip ön başvuru yapılıyor. Tapu daireleri mesai saatleri içerisinde işlem yapıyor.  Ancak sabahtan işlem numarası alınıyor. Öğleden önce numara alarak işlerin ertesi güne kalmaması için başvuru kaydını açtırın.

• Tapu dairesine giderken yanınızda olması gereken evraklar nelerdir? Alıcı ve satıcının kimlik fotokopileri (üzerinde adres ve telefon bilgisi yazılmalı), taşınmaz mala ait rayiç bedeli belgesi, taşınmazın tapusu, alıcının 2 satıcının 1 adet fotoğrafı ile birlikte tapu dairesine başvuru yapılır.

• Tapu dairesine ön başvuru değerlendirildiğinde işlemle ilgili telefonunuza bir mesaj gelir. Tapu memurunun işleme başlamasıyla size evrak vererek, tapu masraf bedelini Ziraat Bankasına yatırmanızı ister. Belediyeler tarafından belirlenen emlağın değeri üzerinden %4 Tapu Harcı Ziraat Bankasına ödenerek dekontunu tapu görevlisine götüreceksiniz.

• Tapu masraf bedeli; taşınmaz malın rayiç bedelinin binde 40’ı şeklinde belirleniyor. Bankaya gitmeden önce bu bedeli hesaplayıp yanınızda bulundurun.

Tapu masrafı yatırıldıktan sonra tekrar Tapu Dairesi’ne gidip tapu devri işlemi tamamlanır.  Bu işlem sırasında alıcı ve satıcının mutlaka orada bulunmalıdır. Tapu görevlisi satıcıya parayı ödediniz mi, alıcıya da parayı aldınız mı, diye sorar. Kredi ile emlak satın alırken bankanın görevlisi de orada bulunur. Satıcıya işlem ile ilgili imza aşamasından sonra bankanın düzenlediği çeki teslim eder. Taraflardan biri gelemeyecek olursa birisine vekalet vermelidir.

Dikkat: Eğer taşınmaz malın henüz iskanı alınmamışsa daha sonra noterden bir belge almak gerekiyor. Ancak kat mülkiyeti olan tapu işlemlerinde problem yaşanmaz. Dikkat edilecek hususlardan birisi de DASK sigortasının olmasıdır. Aksi halde işlem yapılmıyor. Kredi ile satın alma işlemlerinde DASK banka tarafından anında yapılıyor.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ