TOKİ İstanbul’a 7 bin 500 sosyal konut yapacak!

Maddi olanakları kısıtlı, düşük gelirli kişilerin ev sahibi olmasını hedefleyen TOKİ, şimdi de İstanbul’da yaşayan vatandaşları ev’lendirmek için yeni konutlar için adım attı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Turan, İstanbul’de alt ve orta gelir grubu için yıl sonuna kadar 7 bin 500 sosyal konutun ihalesini yapacaklarını söyledi. İstanbul’luların merakla beklediği konutlar Kayaşehir’de inşa edilecek.

TOKİ’den İstanbul’a 7 bin 500 sosyal konut

Düşük fiyatlarla ve taksit imkanıyla düşük gelirlileri ev sahibi yapmak isteyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Kayaşehir konutlarını müjdesini verdi. İstanbul’da yüksek kiralardan şikayet eden alt gelir grubu için Kayaşehir’deki yeni projelerinden söz etti.

TOKİ’nin doğrudan 49 binin üzerinde, dolaylı olarak da 250 bin seviyesinde istihdamı bulunduğunu belirten Turan, bu yıl 50 bin konut inşa etmeyi hedeflediklerini anlattı. TOKİ’nin bu yıl 50 bin konut hedefini aşması bekleniyor. Özellikle alt gelir grubuna yönelik olarak yapılan projeler büyük ilgi görüyor. TOKİ’nin en çok ilgi gören projeleri İstanbul’da gerçekleşiyor.TOKİ İstanbul'a 7 bin 500 sosyal konut yapacak!

TOKİ‘nin Esenler’de üstlendiği kentsel dönüşüm projesinin önümüzdeki günlerde tanıtım yapması bekleniyor.

Kar amacı gütmeyen TOKİ’nin kentsel dönüşüm hamlesi başlatacağını bildiren Ergün Turan, bu yaz kentsel dönüşüm için 5 farklı belediyeyle çalışmaları olduğunu aktardı.

Turan, Kayaşehir’de satışa sunulan bin 500 konutun yanında yaklaşık 4 bin 500 konutun daha ihalesini yaptıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Yıl sonuna kadar da 2 bin 500-3 bin tane daha ihale yapacağız. Yıl sonuna kadar 7 bin 500 civarında sosyal konutun ihalesini yapmış olacağız. Üst gelir grubuna değil alt ve orta gelir grubuna bizim yaptığımız konutlar bunlar.”

Kayaşehir’deki 7 bin 500 sosyal konutun ödeme sistemine ilişkin bilgi veren Turan, “Gaziantep’te yaptığımız bin 154 konutluk, 888 tanesi alt gelir grubuna yönelik konutlar, 2+1 olarak inşa edildi. Bunlar 8 bin 230 lira civarı peşinat 407 lira da taksitle satıldı. Taksitler evlere oturduktan sonra ödenmeye başladı. Bizim alt gelir grubu bütün projelerimizde kira öder gibi evinizi alıyorsunuz. İstanbul’da kiradan bile ucuz ev sahibi oluyorsunuz” diye konuştu.


Bir önceki yazımız olan <Emeklilerin zamlı Temmuz maaşları< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*