Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Aşamaları

Şikayet konunuzu detaylı ve açıklayıcı olarak anlatan bir dilekçe ile birlikçe konuya ait ekler hazırlanarak, posta yoluyla veya elden teslim etme şeklinde Tüketici Hakem Heyeti birimine başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Konu ile ilgili olabilecek ekler ise satış fişi, sözleşme, garanti belgesi, fatura veya sizin konunuza ait herhangi bir evrak olabilir.

Dilekçede Neler Yer Almalı?

Yazılı olarak sunacağınız dilekçe içeriğinde,

  • Satın aldığınız mal veya hizmet açıkça belirtilmeli ve özelliklerine yer verilmelidir.
  • Söz konusu mal veya hizmet için ödediğiniz bedel belirtilmelidir.
  • Malı ne zaman teslim aldığınız veya söz konusu hizmet ise ne zaman ve nerede size sunulduğu yazılmalıdır.
  • Aradaki anlaşmazlığın ve sorunun ne olduğu net olarak ifade edilmelidir.
  • Söz konusu anlaşmazlığın sürdüğü satıcı veya sağlayıcıya şikayetinizi ilettiğinizde nasıl bir yaklaşım sergilediğini açıklamalısınız.
  • Bu anlaşmazlığın çözülebilmesi için sizin talebinizin ne olduğunu belirtmelisiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuruda Ücret Alınır mı?

Hakem heyetlerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Hakem heyetinin görevlendirmiş olduğu bilirkişinin veya bilirkişilerin ücreti ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Tüketici Mahkemelerinde açılacak olan davaların her türlü resim ve harç bedelleri konusunda tüketiciler muaf tutulur.

Tüketici Mahkemeleri ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti (TSHH) Arasındaki Fark Nedir?

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri (TSHH), illerde Ticari İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulmuş olup, ilçelerde Kaymakamlık bünyesindedir.

Tüketici Mahkemeleri ise sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Adana, Bursa, Konya, Antalya, Kayseri ve Mersin illerinde kuruluştur. Bu illerin dışında yer alan illerdeki başvurular ise Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılmaktadır.

2914 yılı değerine göre 1.272,19 TL bedelin altında olan uyuşmazlıklar Tüketici Sorunları Hakem Heyetine (TSHH) başvurulması zorunluluğu vardır. Çünkü bu bedelin altında kalan anlaşmazlıklar için direk Tüketici Mahkemesi başvurusu geçersizdir. Ancak TSHH’nin vereceği karara itiraz eden tarafların olması durumunda, kararın ardından ilk 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler. Belirlenen bedelin üzerindeki anlaşmazlıklarda ise Tüketici Sorunları Hakem Heyetine (TSHH) ya da doğrudan Tüketici Mahkemesine başvuruda bulunulabilir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurunun Karara Bağlanma Süreci

Tüketici Hakem Heyeti başvuru işleminizin gerçekleştiği tarih esas alınarak en geç 3 ay içerisinde karara bağlanır. Bu sürenin değişimi mevcut başvuruların yoğunluğuna göre değişmektedir.

Karara bağlanan başvurular ise kararın belirlenmesi takibindeki ilk 5 gün içerisinde taraflara yazılı olarak bildirilir. Kararın taraf ve sonuçlarını bildiren listenin hazırlanması ile birlikte illerde İl Müdürlükleri’nin, ilçelerde ise Kaymakamlıkların duyuru panolarında ilan edilirler.


Bir önceki yazımız olan Meslekler ve Özellikleri başlıklı makalemizde doğru meslek ve Meslek seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ