Tüketici mahkemelerine ücretsiz başvurulacak!

   Tüketici mahkemelerine ücretsiz başvurulacak!Tüketicilerin haklarını aramak için başvurdukları tüketici mahkemelerine başvuru için bundan böyle ücret ödenmeyecek. Bu durumda hakkını aramak isteyen vatandaşın işi kolaylaşıyor. Tüketici mahkemelerine dava açmak isteyen vatandaşların 400 lira tutarında dava açma masrafı ödemesi gerekiyordu. Bu masrafı kaldıracak madde yeni taslağa alınıyor

Bankaları üzecek haber

Yeni yapılan düzenleme çerçevesinde tüketici mahkemelerinde ve hakem heyetlerinde dava açma masrafı tamamen kaldırılıyor. Yeni düzenleme ile 400 liralık dava açma masrafını ödemek zorunda kalmayan tüketiciler, bundan sonra mağdur oldukları durumlarda daha kolay dava açacak. Hakkını yasalarla aramak isteyen tüketicinin yolunu tıkayan masraflar kaldırılınca hak aramak kolaylaşacak. Tüketici mahkemelerinde resim ve harç ödemeyen tüketiciler, 6100 sayılı Yasa nedeniyle tebligat, tanık, bilirkişi, keşif gibi kalemlere para ödüyor. Dava açılırken ise gider avansı olarak peşin alınan bu ücretler, bilirkişi incelemesi de dahil edildiğinde 400 lirayı buluyor. Bu mali külfet nedeniyle çoğu tüketici yargı yolunu kullanmıyordu. Bugüne dek bankaların aldığı kredi kartı, kredi dosya masrafı ücretlerini 300 bine yakın kişi hakem heyetlerine şikayet etti. Tüketiciler, masrafsız başvurunun yolu açılınca çok daha yüksek sayıda şikayet olacağı tahmin ediliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, hazırladığı kanun taslağı ile tüketici yasasına eklenecek madde ile tüketici sorunları hakem heyetleri ve tüketici mahkemelerinde gelen ek masraflar tamamen ortadan kaldırılacak. Ayrıca dava açıp kaybeden davalı da masraf ödemeyecek. 2102’de, 443 bin tüketici hakem heyetlerine gitmişti. Bu başvuruların yüzde 86’sı tüketici lehine sonuçlandı. Bunun çoğunluğunu bankalara yapılan başvurular oluşturdu. Bankalar en çok, kredi kartı ücretleri, tüketici kredisi masrafları, faiz dışı ücret ve masraflar konusunda şikayet edildi. Açılan davaların büyük çoğunlukla tüketici lehine sonuçlandığı belirtildi. Bu durumda bankalar da çok şikayet edilen yan ücretleri yeniden düzenlemek zorunda kalacak.

Hak aramak kolaylaşacak 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, dava açma açarken alınan söz konusu masrafların gider avansı olarak peşin alınmasını öngören düzenlemeyi kaldırmayı planladıklarını belirterek, “Ülkemizde tüketicilerin hak aramasını zorlaştıran bu masraflar kaldırınca tüketicileri, haklarını daha kolay arayacak. Bu durum bakanlığımızın tüketicilerin, hakları konusunda bilinç düzeylerini artırmaya ve hak arama yollarını daha da geliştirmeye yönelik politikalarını olumsuz etkiliyor” diye konuştu.


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*