turkiye.gov.tr Şifremi Unuttum!

turkiye.gov.tr Şifremi Unuttum!

www.turkiye.gov.tr sitesinde elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek bir tıkla erişim imkanı sunmaktadır. Bu site bilgilendirme amacıyla içerikler sunar. Bu içerikleri takip etmek için www.turkiye.gov.tr adresini yazıp sayfayı görüntülemeniz mümkündür. Bu sayfayı görüntülemek, içeriğini takip etmek, duyuruları okumak için herhangi bir şifre talep edilmemektedir.  e-Devlet Kapısı üzerinden entegre hizmet tipine erişim ise sadece şifre ile mümkündür.

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan elektronik kamu hizmetlerine erişim sağlamak için e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir. Bazıları bu şifreyi turkiye.gov.tr şifresi olarak da tanımlıyor.  e-imza veya mobil imza ile de kimlik doğrulama yapılabilir. Tek bir kimlik doğrulaması ile bir çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten ulaşabilirsiniz.

e-devlet kapısı, turkiye.gov.tr şifresini unuttuysanız, ne yazık ki 10 TL karşılığında  PPT’den yenisini almak zorundasınız. Online olarak şifremi unuttum işlemi yapamıyorsunuz. Şifrenizi unutmayacağınız bir yere kaydederek üç ayda bir her değiştirdiğinizde yine kayıt ettiğiniz yerdeki şifreyi de değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Yeni şifre ile beraber sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Akılda kalacak şekilde rakam ve harflerden oluşan 8 karakterden oluşan bir şifre belirlenmesi gerekmektedir. Ama bu şifre doğum günü gibi kolay tahmin edilen bir şifre olmamalıdır. İlk kayıt sonrasında sisteme girilerek “Kişisel Bilgi ve Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği bölümünden yeni şifre oluşturulması gerçekleştirebilir.

turkiye.gov.tr şifresi ya da e-devlet şifresi unutulduğunda ve üç kez üst üste yanlış girildiğinde sistem bloke olur. e-devlet sitesi, turkiye.gov.tr şifrenizi tekrar alabilmek için neler yapılmalıdır?   

Şifrenin kaybedilmesi, unutulması gibi durumlarda turkiye.gov.tr sitesi üzerinden bu şifreyi hatırlatılması veya sıfırlanması güvenlik zafiyeti yaratacağından dolayı yapılmamaktadır. Bu durumda Tekrar bir PTT şubesine giderek bu kez 10 TL ödeyerek yeni şifrenizi almak zorundasınız.

Unutursanız tekrar PTT’ye gidip, yeniden şifre almak istemiyorsanız, Turkcell ya da Avea’nın mobil imza hizmetinden yararlanabilirsiniz. Turkcell ya da Avea müşteri hizmetlerini arayıp, hattınızı mobil imzaya açtırın. Bu durumda Türkiye.gov.tr’ye girerken sadece mobil imza ile giriş yaparsınız. Elektronik imza kullanın. e-İmza hizmeti sağlayan firmalardan elektronik imza alın, şifre ile uğraşmadan direkt türkiye.gov.tr’a e-imza ile giriş yapın.

PTT’den şifre almış olsanız ve şifrenizi unutmuş olsanız bile, e-imza ya da m-imza aracılığıyla e-devlet’e giriş yapabilirsiniz.Bu konuda en çok şikayet nede yeni şifre 1 TL, unutulunca 10 TL şeklinde yapılıyor. Şifre unutulunca da 1 TL ücret ödensin diyenler çoğunlukta. Bu konudaki indirim talep ve şikayetinizi Bimer‘ e iletebilirsiniz.

 


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ